
Появата на криптовалутите бе едно обещаващо бъдеще, в което децентрализацията означаваше свобода. Обикновения човек щеше да бъде освободен от контрола на централните банки, натиска на правителствата, а неговите пари, щяха да са си толкова негови, колкото никога досега.
Защо говорим в минало време? Е, време е да се пренесем в края на 2023 г. - какво виждаме там? Вместо криптовалутите да са доверен метод за съхраняване на стойност и за разплащане, на тях по-скоро се гледа като на измамно средство от масовия потребител. Какво доведе до това и какво да очакваме?
Същността
Напоследък ставаме свидетели на редица измами с криптовалути, които допринасят за лошото им реноме. През ноември 2023 г. едно от най-шумните дела приключи - Сам Банкман-Фрид, заемащ директорски пост в FTX бе обвинен в измама, напусна поста си и срина реномето на една цяла "крипто" институция.
Друга крипто борса, попаднала под светлините на прожекторите през 2023 г., е Binance. В САЩ компанията и нейния основател са разследвани за измамна схема.
И така, когато две от най-известните и големи борси са попаднали под ударите на правосъдието, как обикновения потребител би гледал на криптовалутите като цяло? Още по-лошото в случая е, че компаниите притежават борсите, смятани за "сигурни и защитени", където можете да инвестирате парите си без да се тревожите за тях.
Бихте ли завели децата си в детска градина, която е подсъдима за малтретиране на деца? Очевидно хората не искат да влагат спестените си средства в компании, срещу които се водят разследвания.
А дори и по някакъв начин да си затворим очите за липсващите милиарди, то няма как да си ги затворим за очевидното - проблемите с реномето на една цяла индустрия. Още в началото на криптовалутите се гледаше като на сив сектор, който извървя изключително дълъг път през последните 10 години, за да придобие доверие в себе си - а сега сякаш само с един замах всичко това се срива като къща от карти.
Какво означава всичко това?
Голям проблем по отношение на криптовалутите е това, че много малко хора разбират технологията блокчейн, както и силата, с която разполага тя. Мнозинството обаче не гледат на криптовалутите и блокчейн системата като на бъдеще, в което това ще е ежедневие, а като средство за изкарване на бързи пари чрез търговия. Това ги кара да вложат средствата си в една "сигурна" инвестиция, без да поглеждат към техническия аспект на проекта. Следователно, при едно разклащане на репутацията, всичко се срива. Очевидно за някои това е просто игра на двойно или нищо - или ще си удвоя парите, или ще си ходя с празни ръце.
Обикновено когато една индустрия се наложи като доверена, то тя много трудно може да бъде помрачена, освен от нещо грандиозно. В тази история имаме грандиозния скандал, а сега и очакванията целия пазар да прекъсне позитивното си присъствие и да се завърне обратно в зоната на съмненията. Както знаем, репутацията се гради с години, но може да бъде срината само за минута с една скъпоструваща грешка. А когато социалните мрежи гъмжат от видеа с разточителния живот на въпросните "обвинени в измама", какво доверие може да се гради?
Навлизане в технологичното братство
Кой ако не Сам Банкман-Фрид можем да дадем за ужасна грешка в технологичното братство? Всички очакваха една прагматична иновация, която ще промени света, а поколения наред ще се кланят пред гениалността на мозъка зад проекта. Истината е, че някои хора са толкова обсебени от растежа и печалбите, че са готови да минават през трупове, за да ги постигнат.
Като цяло стартъпите имат една по-различна екосистема, тъй като често използват нетрадиционни начини за постигане на целите си, но поне оставят следа след себе си, нещо важно. Ако обаче оставиш банкрути, разбити хора, откраднати спестявания - тогава вече говорим за чистата форма на алчността и неетичното поведение. На голяма част от ръководителите на тех компаниите се гледа като на тревомани, завършили някой изключително добър колеж, които нямат никаква представа как всъщност работи икономиката, а живеят в свой собствен свят. Парите са опияняващи, а успехът те кара да мислиш, че не можеш да сгрешиш, за това и спираш да мислиш за съдбите на хората.
В ежедневието си ние много често използваме технология, която е попаднала в ръцете ни точно от такива компании. Сам имаше маниер на поведение, в който арогантността и егоцентричността бяха на почит. Той не се съобразяваше с никого, като конструктивната му работа се състоеше в това да манипулира и убеждава всеки, от юрист, до законодател, че всичко е наред, а те са достатъчно неуки за да не разбират това, което той им предава като послание. Често срещан синдром при младите млиардери - смятат, че огромната борсова оценка на компанията им ги поставя над закона.
Поглед към бъдещето
Възможно ли е непрекъснатият стремеж към бързо развитие на света на криптовалутите, изпреварвайки всякакъв вид адекватни законодателни регулации, да доведе до там, че криптовалутите да се изпарят преди още да успеем да ги узаконим напълно? Винаги можем да погледнем назад в историята и да си вземем поуките. Например онлайн казината са регулирани така, че да пазят данните на играчите си, а донякъде и средствата им, промотирайки играта за забавление, а не за изкарване на пари, предлагайки казино игри безплатно. Онлайн платформите за гледане на филми като Netflix, HBO Max, Apple TV+ и др. пък са напълно съобразени с авторските права.
По това отношение крипто сектора е доста изостанал като "светъл" бизнес, но разбира се, всичко може да бъде поправено. В момента горящите скандали и огромния спад на доверието към криптовалутите от страна на широката общественост могат да ги превърнат в т. нар. бутикова ниша, в която избран сегмент от инвеститори да открие своето място за реализиране на целите си. Това едва ли е най-доброто развитие обаче за компаниите, които стоят със своите блокчейн технологии зад криптовалутите, тъй като техния продукт би очаквал много по-масово приемане, а следователно и много повече пари, инвестирани в него.
А какъв може да е отговорът? Веднага се сещаме за регулации. Ако една пазарна ниша е добре регулирана, сигурна за инвеститорите и безопасна за парите ви, то тя веднага би насочила погледите към себе си. По този начин на даден етап така желаното и мечтано от визионерите масово приемане на криптовалутите като част от финансовия свят и средство за разплащане, ще бъде една крачка по-близо
Старите и тромави подходи в администрацията и законодателството обаче ще трябва да направят сериозни крачки, за да успеят да догонят бързото развитие на сектора. Е, звучи лесно, но реалността е друга...