Дарения от “Геотехмин”: подкрепа за вяра, наследство и устойчиво развитие

Компаниите от индустриалната група имат дългогодишна традиция в полза на обществено значими каузи

Разположен на над 1000 м надморска височина, на 5 километра от красивото балканско градче Етрополе, манастирът “Св. Троица” е духовна светиня и културно-историческа забележителност, посещавана от мнозина вярващи и туристи. Основан през ХII  век, манастирът със своята книжовна школа се превръща във втория просветен център през ХVI  и ХVII век след прочутия Рилски манастир. Днес “Св. Троица” продължава своята мисия за разпространение на вярата. Игуменът ст. ик. Емил Якимов венчава млади влюбени, бебета и малки деца приемат християнството, а през летата тук се провеждат православни лагери за ученици.

И макар да съществува от почти девет века, днес храмът “Света Троица” освен духовно средище е и част от модерния свят. Миналата година той направи стъпки към устойчивост с инсталирането на покривна фотоволтаична електроцентрала, проект – символ на 

хармония между миналото и

бъдещето

Сега манастирът е един от двата в Ловчанска епархия, който си осигурява част от електричеството чрез зелена енергия. Проектът става възможен с подкрепата на Благотворителната програма “Българските добродетели” на Група ГЕОТЕХМИН и дарения от четирите дружества “Геотехмин” ООД, “Елаците-Мед” АД, “Геострой” АД и “Геотрейдинг” АД. Компаниите имат дългогодишна традиция в подкрепата на обществено значими каузи, предимно в община Етрополе и общините от региона на Средногорието.

Слънчевата инсталация, монтирана на покрива на манастира, е с пикова мощност от 15,12 kWp и се очаква да генерира 16 160 kWh електроенергия годишно. Тази чиста енергия се използва за захранване на манастира, включително за периодите на православните летни лагери за деца, а излишъкът от зелена енергия се съхранява в батерии за използване през ненатоварените месеци. Ловчанският митрополит Н. Впр. Гавриил изказа благодарност към дарителите в специално писмо. А игуменът на манастира ст. ик.  Емил Якимов каза: “Това е втората фотоволтаична централа в Ловчанска епархия. Благодаря за финансирането на проекта за зелена енергия на проф. Цоло Вутов – управител на “Геотехмин” ООД, който много ни е помагал през годините, и на г-н Драгомир Драганов, изпълнителен директор на “Елаците-Мед” АД. “Българските добродетели” е програма, която е в помощ на всички хора в местните общини”.

Инсталирането на фотоволтаичната централа за чиста енергия на покрива на манастира е част от дългогодишна инициатива на Група ГЕОТЕХМИН за изграждане, възстановяване и грижа за православни храмове и исторически паметници. Компаниите инвестират финансови средства и доброволен труд на служители за опазване на културното и историческото наследство, насърчаване на духовността и укрепване на трайните ценности на вярата, съхраняване на паметта за историческото минало у младото поколение.

През годините групата има значителен принос за

изграждането на много нови

храмове и паметници

сред които църквата “Св. св. Константин и Елена” в Мирково, Мемориалния комплекс “Васил Левски” край Буново, катедралата “Св. св. Кирил и Методий” в Ловеч – един от най-големите духовни и архитектурни проекти на Българската православна църква през последните години, нови храмове сред градската среда - храм “Рождество Христово” и “Св. Благовещение” в София.

Групата е финансирала и участвала със свои екипи в основни възстановителни дейности, като 100-годишната църква “Св. св. Кирил и Методий” в с. Бисер, която пострада тежко при наводненията през 2012 г., 145-годишната църква “Св. св. Кирил и Методий” в с. Душанци, ремонта и позлатяването на кубето на “Св. вмчк Димитрий” в с. Мирково. Тези усилия гарантират запазването на духовното и културно наследство на България за бъдещите поколения.

Сред последните проекти, финансирани от Група ГЕОТЕХМИН в областта на културно-историческото наследство, е реставрацията и ремонтът на най-стария храм от XIX век в София “Св. вмчк Мина”. Църквата в столичния район “Слатина” е в процес на цялостен ремонт. Това включва подмяна на покрива, нова камбанария, реставрация на стенописи и артефакти и инсталиране на съвременни удобства като достъп за инвалидни колички и подобрени външни пространства. Проектът е важен за местните хора и за проф. Цоло Вутов, чийто род е от “Слатина” и той откликва на молбите на общността. Реставрацията на “Св. вмчк Мина” е част от инициативите по Благотворителната програма “Български добродетели”, която проф. Вутов основа през 2018 г. Програмата е насочена към подкрепа за проекти, които подобряват качеството на живот, съхраняват културното и духовно наследство на България и насърчават устойчивото развитие. Финансирането на реставрацията на църквата е осигурено чрез дарения от “Геотехмин”, “Геострой” и “Геотрейдинг”, което е доказателство за 

социалната

отговорност

“В Група ГЕОТЕХМИН вярваме, че успехът не се измерва само с бизнес постижения, но и с положителното въздействие, което оказваме с нашата корпоративна социална отговорност в регионите, в които работим. Отговорността ни за опазване на културното наследство и устойчивото развитие е кауза за управителя на “Геотехмин” проф. Вутов  и тя е свързана с уважение към миналото, славната история и бъдещето на нацията. Правим добро, водени от трайни ценности като вяра, общност и с мисълта за поколенията след нас” – казва Доминик Хамерс, изпълнителен директор на “Геотехмин” ООД. Той допълва, че за 6 години от основаването на Благотворителна програма “Българските добродетели”, която надгражда дарителските усилия на индустриалната група през годините, са реализирани близо 200 проекта в различни области: образование, инфраструктура, култура, здравеопазване, подкрепа на таланти и др. А от основаването на “Геотехмин” значимите дарения са над 1100.

“Един от знаковите проекти е изграждането на Мемориален комплекс “Васил Левски – Кръстопът на Апостолите” край село Буново, община Мирково. Изграден е с дарения на “Геотехмин” ООД и “Елаците-Мед” през 2007 година и оттогава всяка година на това място хиляди жители на общините от Средногорието отбелязват паметта на Апостола”, спомня си днес Христо Ковачев – журналист и издател от региона.  

В с. Мирково предстои да отвори врати музей “Мирково – вчера и днес”, който е изграден съвместно от общината и със средства по “Българските добродетели”, а в момента програмата продължава с реализирането на проект за соларно осветление на входа на селото и други проекти в по-малките населени места на общината.

В Етрополе със средства по “Българските добродетели” бяха ремонтирани училища, детски градини, покривът на местната болница и в момента се прави паметник на Васил Левски.

В община Чавдар средства са насочени към безплатни профилактични прегледи за местните хора и други проекти със социално значение, като например реконструкция на дренажно водохващане за водоснабдяване от изключително значение за местните хора. 

“Благотворителната програма “Българските добродетели” се превърна в лице на тези фирми за местната общност в Средногорието. И не говоря за общините, с които те си партнират, а за хората. Достатъчно е да се каже: “Българските добродетели” и асоциацията сред тях е “Елаците-Мед”, “Геотехмин” и компаниите от групата. 

Хората знаят, че инициатор на “Българските

добродетели” е проф. дтн инж. Цоло Вутов”,

казва историкът д-р Иван Иванов. 

“Много, много, много неща са направени и продължават да се правят. “Геотехмин” и “Елаците-Мед” винаги помагат, когато има нужда”, разказва 73-годишната Анастасия Лачева от местната църковна общност в село Мирково.

Баба Сийка си спомня как с дарение на компаниите е направен ремонт на местната църква “Св. вмчк Димитрий”. “Те ни помогнаха да възстановим храма.

Благословия за нас е да имаме такива партньори, които се грижат за нашите традиции и нашето бъдеще.”

За Анастасия и много други хора тези дарения не се измерват само с финансовата помощ – те имат дълбока връзка с вярата, местната общност и наследството, което оставяме на младите хора. Те са мост към бъдещето.

Автор на статията

24 часа


Споделете статията

Четете още