Бизнесът подкрепя ранното кариерно развитие на непълнолетни младежи в страната

В продължение на едно-две десетилетия поне 100 хиляди младежи над 25-годишна възраст в България нито учеха, нито работеха. Едва през последните няколко години тенденцията се обръща - разрешенията, които Главната инспекция по труда издава за работа на непълнолетни, трайно се увеличават.

През 2024-а са били 14 827, а година по-рано – 11 933, което е ръст от 24%. Те са вече много повече и в сравнение с периода преди пандемията – през 2019 г. са били издадени 9407 разрешения, с което поне официално у нас работни договори са сключили толкова лица между 16- и 18-годишна възраст.

Най-много такива документи според статистиката са били издадени в областите Бургас, Варна и Пловдив.

Проблемите на пазара на труда обаче се задълбочават и големи работодатели, които полагат усилия да създават устойчиво кадри за своя бизнес, вече се обръщат към възможността да назначават непълнолетни, за да подкрепят ранното им професионално ориентиране и изградят в тях умения, полезни за бъдещето.

От това лято „Лидл България" отваря вратите на 136 магазина в 58 града за младежи между 16 и 18 г. Те ще имат шанса оползотворят лятото с нови умения, ценен опит и добра заплата.

Всъщност практикантската програма на Lidl работи успешно от години, но за първи път сега компанията приема непълнолетни кандидати, които ще изкарат първата в живота си заплата.

В тази рубрика „24 часа" ще разкаже за опита, който са придобили младежите, участвали в предходните програми.

Практикантската програма на Lidl започва на 1 юли и ще продължи до 29 август. Тази година тя е под надслов „Твоето лято избра Lidl, останалото избираш ти", защото дава възможност на участниците да решат къде, кога и колко да работят. Те сами избират дали да са заети през двата месеца или само в рамките на един.

Работният ден също е гъвкав: между 6 и 8 часа в зависимост от възрастта на участника, при 5-дневна работна седмица от понеделник до петък. Всеки участник може да избере най-удобния за него магазин на Lidl в своя град.

Програмата е платена, като възнаграждението включва месечна заплата, до 200 лв. ваучери за храна и атрактивни седмични отстъпки в Lidl Plus. Участниците, които изберат да работят за пълния период на програмата, ще имат право на 5 дни неплатен отпуск, за да съчетаят работата с други летни планове. Всички ще разчитат на въвеждащо обучение, подкрепата на ментор и ще придобият ценни умения като управление на времето, приоритизиране на задачите, работа с клиенти, управление на хранителен и нехранителен асортимент, както и търговски принципи за излагане на стоки и промоции.

Lidl мотивира практикантите с още допълнителни придобивки. Получилите положителна оценка за представянето си могат да спечелят атрактивни награди: iPhone 16 Pro, два ваучера за любими продукти в Lidl на стойност 600 лв., три стипендии в подкрепа на образователни планове на стойност 1500 лв. и четири персонални сесии за кариерно ориентиране със сертифициран консултант. А при желание и добро представяне, участниците могат да продължат кариерата си в Lidl с гъвкави форми на заетост от 4 и 6 часа дневно, с което без проблем да съчетават работа и учене.

Кандидатстването в актуалното издание на програмата е онлайн на jobs.lidl.bg от 12 март до 22 май 2025.

„Запознах се с уникални хора", „Научих много неща за себе си, например дори това как да запазвам самообладание, независимо в каква ситуация съм попаднал", „Опитът, който придобих през лятото, ще ползвам и през следващата учебна година, защото ме научи да управлявам времето и приоритизирам задачите" - това са само част от впечатленията, споделени от досегашните практиканти за участието им в предишни издания на програмата.

Че не съжаляват за практиката си, показват категорично и анкетите, които от „Лидл България" правят с младежите.

93% от практикантите, попълнили анкетата, казват, че биха препоръчали програмата на свои връстници, а 89% оценяват заплащането и допълнителните придобивки като мотивиращи или силно мотивиращи. 74% от тях определят средата като позитивна и подкрепяща.

А трите неща, които се оценяват най-високо, са екипа и работната атмосфера, знанията и уменията, които са придобили и динамиката и многообразието на работата.

Автор на статията

Христо Николов Христо Николов


Споделете статията

Четете още