
За пореден път самоопределящите се като македонци у нас правят опит да се регистрират в сдружение, но съдът им отказа.
На 3 юни в Търговския регистър към Агенцията по вписванията е подадено заявление за първоначална регистрация на Сдружение "Обединена македонска организация Илинден-Благоевград" от председателя на УС Кирил И. На учредителното събрание присъствали петима души.
Получен е отказ, който е обжалван в съда. Според ОМО "Илинден" отказът бил "основан на дискриминация на етническа принадлежност на учредителите и свързаните с това цели на сдружението - защита на правата на македонците в България".
Окръжният съд в Благоевград обаче потвърди отказа за регистрация на македонистката организация, защото посочените цели, не са в съответствие със закона. В устава на сдружението са посочени седем цели, които са свързани със защита правата на македонско малцинство. "Един от въпросите, които поставят визираните цели е официално признаване на съществуването на македонско малцинство в България и признат ли е от Република България македонски национален идентитет, за да се приеме, че тези цели не застрашават националната и обществена сигурност. Съдът намира, че правото на сдружаване е неотменимо човешко право, но не и когато застрашава обществения ред в държавата", мотивира се съдията. Освен това целите по други три точки били неясно формулирани и подлежали на двузначно тълкуване. В устава пък се вменявали задължения на държавата, което е недопустимо, мотивира се съдът.
Това е поне десети опит само за последните няколко години на претендиращите за македонско малцинство у нас да се регистрират под различни имена на сдруженията.