
- Тарикат с фалшив ТЕЛК за пенсия в Разград връща 21 777,12 лв. на държавата
- Фирма с шеф - неграмотен бездомник, с адрес в полето, без касов апарат и сметка, пробва да източи пари за болнични и майчинство
Българин без стаж, който е регистриран като земеделски стопанин и не живее у нас. Това е най-честият профил на нарушителите в Разград, които се опитват да излъжат НОИ, за да вземат пенсия или обезщетение. През последните четири години поделението на института в Разград е проверило 187 пенсии след сигнали от МВР.
След тези проверки през 2019 г. са постановени 8 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 51 975,30 лв. През следващата година са издадени още 3 разпореждания за възстановяване на 7266,51 лв.
Инспекторите в Разград през 2021 г. са направили 5 разпореждания за възстановяване на неоснователно получените суми за пенсии общо за 40 965,46 лв. А през миналата година са 6 за общо 15 985,15 лв.
Всички те имат постановена присъда от Районен съд - Разград.
Има случаи, при които документите са със специфично съдържание и изискват медицински познания – експертни решения на ТЕЛК, пишат от НОИ в бюлетина си. През 2012 г. е получено писмо от Районна прокуратура за образувано досъдебно производство срещу неизвестно лице за това, че в условията на продължавано престъпление е съставило неистински официални документи - експертни решения на ТЕЛК, за да се отпуснат пенсии. Списъкът съдържа информация за 267 души. Експертите в поделението веднага са спрели пенсиите на тези от тях, които ги получават. Полицията пък започва разследване, а част от хората признават веднага вината си и сключват споразумение с Районна прокуратура. Останалите са осъдени да възстановят на НОИ получените суми за пенсии, но с лихва.
Един от заловените случаи е на разградчанин, които подава заявление за инвалидна пенсия. "Икономическа полиция“ провежда досъдебно производство и изисква служебно заверени копия от всички документи. Установява се, че той е излъгал. Разградски районен съд го признава за виновен, защото с фалшиви документи е получавал пенсия от 1 април 2009 г. до 30 ноември 2017 г. Общата сума пък е 21 777,12 лв. Присъдата е била обжалвана, но с решение на Административен съд - Разград от октомври 2021 г. се отхвърля оспорването на лицето. Решението влиза в сила на 19 май 2022 г.
Подобен е и случаят с лице, което също подава заявления за отпускане на лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване и на лична социална пенсия за инвалидност, към които прилага ТЕЛК. Документът също е потвърден от медицинската комисия в ТП на НОИ и исканите пенсии са отпуснати. И този път получаваните от лицето пенсии са спрени от изплащане, но след като е получено писмо от Районна прокуратура за образувано досъдебно производство срещу неизвестно лице за съставяне на неистински официални документи, разказват от НОИ. Нарушителят се признава за виновен и сключва споразумение с прокуратурата за възстановяване на 3158,60 лв., както и дължимата лихва.
В Разград се забелязва тенденция за увеличаване на задълженията по постановени разпореждания по ревизионни актове и разпореждания. През 2020 г. дългът е 48 029,67 лв., през 2021 г. - 112 720,73 лв., а през 2022 г. нараства до 180 693,25 лв. "Значителен ефект за предотвратяване източването на фондовете на ДОО е постигнат при извършване на проверки, свързани със зачитане на осигурителен стаж за придобиване право на пенсия. В последните години се наблюдава масова порочна практика за фиктивно осигуряване без действително полагане на труд", пишат от НОИ.
В масовия случай това са лица с недостигащ 15 години действителен осигурителен стаж за отпускане на пенсия и пребиваващи в чужбина. За целта се изискват справки от АИС „Граничен контрол“ от Областна дирекция на МВР – Разград относно датите на напускане и завръщане в България. Един такъв пример е човек с настоящ адрес в друга държава, който подава документи за отпускане на пенсия по реда на чл. 68, ал. 3 от КСО, като има общо 10 г. осигурителен стаж по представени трудови книжки. В информационната система на НОИ се визуализират данни за 5 г. осигурителен стаж в качеството на самоосигуряващо се лице – земеделски стопанин. За преценка на правото е подаден сигнал за проверка от НОИ – Разград, при която е установено, че той е напуснал България преди 5 г., след което се е регистрирал, чрез упълномощено лице, като земеделски стопанин в ОД „Земеделие” – Разград, съответно чрез упълномощено лице и в ТД на НАП. През периода, за който са внесени осигурителни вноски в качеството на земеделски стопанин, лицето не е било на територията на България нито един ден. "Заради очерталата се тенденция, контролните органи в ТП на НОИ – Разград засилиха контрола и в тази посока", обясняват в бюлетина си експертите.
През 2020 г. са извършени проверки за 79 души, кандидатствали за отпускане на пенсия с недостигащ 15 години стаж. От тях за 71 души е установено, че са подавани данни, но не пребивават на територията на страната и не упражняват трудова дейност, като за тях не е зачетен осигурителен стаж и доход. За 17 осигурители, които са назначавали такива лица, е сезирана прокуратурата. През 2021 г. са извършени проверки за 87 лица, на 43 не е зачетен осигурителен стаж. През 2022 г. са извършени проверки за 83 лица, на 36 не е зачетен осигурителен стаж. Тенденцията към намаляване на случаите е в резултат на ефективните превантивни действия и постигнат дисциплиниращ ефект при проверените осигурители.
Нарушения са хванати и при болничните и обезщетенията. Един такъв е за шеф на фирма, който подава електронно документи за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност, раждане и майчинство. При тях обаче има нередности и се изпращат писма за отстраняването им. Те обаче се връщат непотърсени, като на едно от известията е посочено, че лицето не живее на посочения адрес. Следва проверка на място в селото, но се оказва, че това е полето, там няма жилищна сграда, а от кметството информират, че този човек не живее в селото. НАП пък дава информация, че дружеството не упражнява стопанска дейност, не са отчитани приходи, липсват документи, свързани с направени разходи за дейността, не притежава касов апарат и няма открита банкова сметка. Така случаят е предаден на прокуратурата. "При проверката разследващите органи са установили, че „управителят“ на дружеството е неграмотен бездомник и очевидно не е в състояние да управлява дружеството. По случая е образувано досъдебно производство. Издирват се лицата, които са оформяли документи и подавали данни от името на дружеството", пишат още от НОИ.
"В следващия сценарий героите и похватите са сходни. Образувано е контролно производство за извършване на проверка от контролните органи в ТП на НОИ – Разград за дружество, чрез което са изплащани парични обезщетения и помощи на лица, наети с високи възнаграждения на длъжности за нискоквалифициран труд, които са ползвали временна неработоспособност над 30 календарни дни. Следва познатото: на адреса няма такава фирма, по партидата на осигурителя липсва информация за внесени осигурителни вноски, НАП уведомява, че дружеството не е извършвало никаква търговска дейност, не са отчитани приходи, не са внасяни осигурителни вноски", разказват експертите от поделението в Разград. Потърсен е и представител на дружеството. Част от работниците обяснили, че са полагали труд за други фирми, представляващи свързани лица на проверяваното дружество. "Естествено, следват насрещни проверки в посочените други фирми, в които лицата уж са полагали труд, но няма данни и доказателства това да се е случило", пишат още от НОИ. Сезирана е прокуратурата, която отказва да образува досъдебно производство с мотив, че няма данни за престъпление от общ характер. Контролните органи на НОИ продължиха да търсят контакт с представител на дружеството, който да представи документи за проверка, но се оказаха в обективна невъзможност да я извършат. Предходните собственици са прехвърлили дружеството на нов управител, който има регистрирани 25 фирми на негово име и на един и същ адрес. Потърсено е съдействие от органите на МВР за издирването му, които отговарят, че лицето е напуснало България и е в неизвестност.
"Позовавайки се на фактите и при липсата на документи или други доказателства, че лицата са упражнявали трудова дейност в обследваното дружество, контролните органи в ТП на НОИ – Разград предприеха действия за служебно заличаване на данните за тези лица с цел да бъдат предотвратени следващи неправомерни плащания. Следва съставяне на ревизионен акт, но въпросът е на кого да бъде връчен, след като главният герой е в неизвестност, а героите с поддържащи роли са невинни?", питат от института.