
Общината се превръща в оазис за работа и живот на млади специалисти
Ветрино е новата хитова дестинация сред специалистите от най-различни индустрии, чиято дейност дава възможност за дистанционна работа. В последните години все повече млади хора, заети във високотехтологичния сектор, припознават закътаните селца в общината като мястото, от което в най-голям комфорт ще работят и ще отглеждат децата си, хвали се кметът Димитър Димитров.
Ветрино предлага всичко, което съвременният свят определя като модерен лукс – красива природа, чиста и качествена храна, спокойствие. В резултат от повишения интерес сред младите хора за живот на село е спасено местното училище. Изграждаме детски и спортни съоръжения и подобряваме пътната инфраструктура, която свързва Ветрино и 10-те села в общината, казва кметът.
По проекта WIFI4EU в селата Ветрино, Белоградец, Невша, Доброплодно и Неофит Рилски е изградена система от десет WI-FI точки за свободен достъп до интернет на стойност 15 000 евро.
Местният бюджет вече регистрира ползите от подмладяването на общината – налице е устойчива тенденция всяка година да се повишават данъчните оценки и цените на имотите.
В същото време расте инвеститорският интерес към създаването на повече възможности за алтернативен туризъм и забавления в района. Оформят се екопътеки и дегустационни маршрути. В общината вече работят 4 мандри и 3 винарски изби.
В туристическата карта на природните забележителности, исторически обекти и паметници на културата в община Ветрино е параклисът в село Ягнило, построен в началото на миналия век от дървосекачи в гората на място, на което са открили дърво със сърцевина във формата на кръст. Над село Невша са скалните феномени Малко и Голямо було.
С финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони вече са ремонтирани сградите на Многофункционалния културно-информационен център в село Ветрино и на читалище “Светлина-1904” в с. Белоградец. В процес на изпълнение е проектът “Екопътека “Голямо и Малко було” в землището на село Невша, община Ветрино, финансиран от Програмата за развитие на селските райони.
“Наблягаме на екология и инфраструктура. Да, нямаме море и планина, но имаме какво да покажем на туристите.
Растящият им брой е индикатор за нас, че усилията ни са насочени в правилната посока, обобщава кметът.
Това е и причината администрацията и общинските съветници да са изключително прецизни, когато разглеждат и допускат за реализация инвестиционни намерения. Те непременно трябва да съхраняват природата и да имат подкрепата на хората.
Вече са издадени 11 разрешителни за изграждане на възобновяеми енергийни източници с обща мощност 5222,97 kW.
В общия устройствен план на общината има обособени места за ветрогенератори. “Върховният административен съд потвърди основанията, на които Общинският съвет отказа частична промяна в ОУП за поставяне на ветрогенератори.
Във всички тези решения, когато трябва да се определят места за фотоволтаици или перки, наш принцип е да се съобразяваме на първо място с мнението на жителите на общината и със земеделците от района. В готовност сме да проведем и местен референдум по темата, за да сме сигурни каква е безспорната воля на хората, категоричен е кметът на община Ветрино Димитър Димитров.