Едва 490 татковци гледали детето до 2 г. Двойно повече ползвали два месеца отпуск (Графика)

Платено майчинство и за самотните бащи

Едва 490 татковци са ползвали платено обезщетение, за да гледат децата си до 2-годишна възраст. 44 570 пък са майките, останали у дома и през втората година. Това показва справка в Националния осигурителен институт (НОИ) за първите три месеца на годината.

Тези по-малко от 500 татковци са поели грижите за детето между 6- и 24-месечната му възраст. Това е лек спад в сравнение с година по-рано, когато в майчинство са били 507 бащи. Законовата възможност да отменят жените си в майчинството им дава възможност да получават 90% от средния размер на заплатата, на която се осигуряват, ако детето не е навършило 6 месеца. През останалите 12 месеца сумата е фиксирана и през тази година остана замразена на 780 лв. - размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете.

Средно бащите в майчинство са получавали по 36,04 лв. на ден

Майките вече могат да прехвърлят ползването на отпуска за бременност и раждане след шестия месец от раждането на детето на бабите и дядовците. Условието обаче и те работят по трудово или служебно правоотношение.

Същото право имат осиновителките, които ползват отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст. Бабата или дядото, на които е прехвърлен отпускът, имат право на обезщетение от НОИ, докато детето навърши 1 година. Размерът му е 90% от средния им осигурителен доход за последните 24 месеца.

5678 пък са татковците, които са ползвали отпуск при раждането на детето, който сега е 15 дни. (Виж инфографиката.) Средно то е 40,52 лв., като най-високо то е в Кърджали - 54,18 лв., а най-ниско в Бургас - 25,39 лв.

Бащите имат право на допълнителен платен отпуск от два месеца, който могат да ползват, докато детето им стане на 8 години. Същото право имат и осиновителите. Това право през първите три месеца на годината са ползвали 863 души.

Той може да се ползва от бащата (осиновителя), ако вече не е ползвал прехвърлен на него от майката отпуск, каквато възможност дава Кодексът на труда. Ако например бащата е ползвал един месец от отпуска на майката, за да гледа детето им, ще може да си вземе другия месец в следващите години. Той трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни предварително. Тук паричното обезщетение също е 780 лв.

В сряда социалната комисия ще гледа на второ четене законопроекта на ГЕРБ-СДС за промяна в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, която ще даде възможност бащата да ползва отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и без съгласието на майката. Тази възможност се дава, когато майката или осиновителката е лишена от родителски права или когато правата са предоставени на бащата. Той ще

може да прехвърли тези отпуски на един от своите родители

или на един от родителите на майката, когато работи по трудово правоотношение. Това е рядък, но много важен казус.

Семейният кодекс предвижда възможност, когато поведението на родителя представлява опасност за детето или е налице невъзможност на родителя да полага грижи за него, районният съд да вземе съответните мерки, включително ограничаване и лишаване от родителски права, обясняват вносителите. Има и случаи, в които съдът присъжда родителските права на бащата. Досега в тези случаи бащата нямаше право да ползва отпуска, ако майката откаже да му го предостави.

С промените ще се даде право на бащата да ползва и съответните обезщетения по Кодекса за социално осигуряване.

Автор на статията

Цветелина Стефанова Цветелина Стефанова


Споделете статията

Четете още