
В Тракийския университет учат над 10 000 студенти в повече от 260 бакалавърски и магистърски специалности и докторанти в 107 програми
На 12 декември в залата на операта тържествено ще бъде чествана 50-годишнината на висшето образование в Стара Загора. Появата на града върху академичната карта на България днес се отпределя като епохално дело с непреходно значение за бъдещото развитие на Стара Загора.
Създаването на Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина през 1974 г., на Висшия медицински институт през 1982 г. и на Института за повишаване квалификацията на учителите през 1986 г., както и тяхното доброволно обединяване в Тракийски университет през 1995 г. са събития, които ще останат в историята на висшето образование не само на Стара Загора, но и на цяла България.
Началото е поставено с постановление на Министерския съвет от 7 май 1974 г. за пребазиране на двата факултета на Селскостопанската академия “Георги Димитров” - Зоотехническия и Ветеринарномедицинския, от София в Стара Загора. Така е създаден Висшият институт по зоотехника и ветеринарна медицина.
Това е и началото на университетското образование в града, което е било мечта на поколения старозагорци.
На 1 октомври 1974 г. в залата на операта тържествено е открита първата в историята на Стара Загора академична учебна година. Ректор на първото висше учебно заведение в града става проф. Въто Груев. По-голяма част от преподавателите преминават на работа от София в Стара Загора.
Тук се гордеят с факта, че първата специалност в България с европейска акредитация е изучаваната в Стара Загора ветеринарна медицина. През 2022 г. Ветеринарномедицинският факултет получи пълно одобрение от процедурата по европейска акредитация на Европейската асоциация за ветеринарномедицинско образование. С това факултетът се превръща в първата българска институция за висше образование, преминала европейска акредитация.
Медицинският факултет при Тракийския университет е наследник на Висшия медицински институт, открит с решение на Министерския съвет от 8 април 1982 г. Създаването му е продиктувано от необходимостта да се осигури висококвалифицирана и специализирана медицинска помощ за региона на Югоизточна България.
С постановление на Министерския съвет от 3 юли 2002 г. Тракийският университет разкрива още едно звено - Педагогическия факултет. Той е наследник на Института за първоначални учители “Неофит Рилски”, създаден в Стара Загора през 1941 г., а през 1961 г. превърнат в Полувисш институт за детски учителки “Анастасия Тошева”.
Почти 2 години по-рано, на 6 декември 2000 г., тук е открит Департаментът за информация и повишаване квалификацията на учителите.
Днешният Тракийски университет е създаден в резултат на координираните съвместни усилия на академичната общност, административното ръководство на общината, депутатите от старозагорския регион, гражданите на Стара Загора и с активното съдействие на представителите на медиите в града.
Идеята се поражда в началото на 90-те години от неколцина ентусиасти - проф. Цанко Яблански, проф. Митко Гогошев, доц. Владимир Заманов. Тя е подкрепена от проф. д-р Иван Божков - ректор на Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина, кмета на Стара Загора Антон Андронов, митрополит Панкратий, а по-късно и от ръководствата на самостоятелно съществуващите висши учебни заведения в Стара Загора.
37-ото народно събрание взема решение за създаване на Тракийски университет, а датата 21 юли 1995 г. се приема за рожден ден
на университета. За първи ректор е избран проф. д-р Иван Божков.
Предприемат се успешни действия за включване на нови структурни звена в университета. С Постановление на Министерския съвет от 21 януари 1997 г. в състава на Тракийския университет се включват медицинските колежи в Стара Загора, Хасково и Сливен, а по-късно същата година и Техническият колеж в Ямбол.
През 2007 г. Академичният съвет взема решение за разкриване на два нови факултета - Стопански факултет и факултет “Техника и технологии” в Ямбол.
След многократни срещи и много усилия тогавашният министър на образованието Даниел Вълчев дава съгласие за разкриване на Стопански факултет през 2008 г.
3 години след откриването на Стопанския факултет образователният министър Сергей Игнатов, впечатлен от добрата материална база и високо ниво на информационна подготовка в Техническия колеж в Ямбол, дава съгласие за преструктурирането му във факултет “Техника и технологии”. Така структурните звена в Тракийския университет стават общо 9.
Университетът продължава да върви напред и нагоре със спечелване на десетки проекти, акредитации на нови специалности, въвеждане на преподаването на английски език, мащабна строителна програма, учебни бази за изнесено обучение, с което всяка година нараства приемът на студенти.
Към университета беше разкрита първата и единствена Университетска ветеринарна болница в България. За първи път в Източна Европа беше открит уникален образователен, научноизследователски и индустриален проект за контролирано екологично производство чрез аквапонична технология. Университетът изгради модерен Академичен информационен център, разположен на площ от близо 5000 кв. м с модерна библиотека, напълно оборудвана дигитална печатница, учебни и компютърни зали. Беше довършено строителството на 12-и и 13-и корпус от сградата, започнало още в онези далечни години, в които са се наливали основите на Тракийския университет.
За перфектната практическа подготовка на студентите беше изцяло обновено и модернизирано учебно-опитното стопанство. То се превърна в Академичен технологичен комплекс с нов машинен автопарк и внос на елитни животни. Тракийският университет регистрира марка и предлага в демонстрационния си център собствено производство сирене, кашкавал и прясно мляко от млекомати.
В структурата на университета вече функционират Академичен симулационен център за ветеринарна и хуманна медицина, Институт за устойчив преход и развитие, Институт за зоонози ONE HEALTH и Институт по продоволствена сигурност.
Тази учебна година в Тракийския университет започна с близо 3 хиляди нови студенти в над 260 бакалавърски и магистърски специалности плюс 107 докторантски програми.
Общо в университета се обучават над 10 хиляди човека. Вече са 60 държавите, чиито граждани учат в Стара Загора.
Преподавателите са 1300.