
Втора воденица възстановяват в кирковското село Шумнатица, което се намира на няколко километра от българо-гръцката граница в района на Маказа. С амбициозната задача са се заели кметът на селото Ваньо Трендафилов и неговият приятел Валерий Гюдюлев, когото местните наричат Воденичаря.
"В Шумнатица е имало 5 воденици, но действаща е само една - тази в Пехливанската махала. Тя беше възстановена преди години по инициатива на кмета на Кирково Шинаси Сюлейман", разказа Ваньо Трендафилов. Амбицията на двамата мъже е действащите воденици в Шумнатица да станат поне три, а селото да се превърне в туристическа атракция. Селото е известно с добре запазените римски мостове, както и с многото запазени стари къщи, изградени в типичен източнородопски стил.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.