IT печелят добре в някои градове, другаде е изгодно да си лекар или чиновник

Само в София заплатите в частния сектор бият държавните

Каква е регионалната специфика на доходите, които получават висшистите?

Ръстът на работните заплати у нас винаги е изпреварвал инфлацията, но първо, възнагражденията не растат с еднакъв темп в цялата страна. И второ – има съществени разлики между заплащането в различните икономически сектори. Това показват данните на регионалната статистика на НСИ.

От тях излиза, че България е все още заложник на административно определяните възнаграждения и далеч не навсякъде частният сектор успява да достигне и надмине заплатите в държавната и общинска администрация. Освен че

има и регионални специфики

Например единствено в столицата средната заплата в частния сектор изпреварва държавния. Колкото по-бедна икономически е една област, толкова по-голяма е разликата между частния и обществения сектор.

Например във Видин по последни данни средната заплата в частния сектор е 1352 лева, а в обществения – 1894 лв. Това означава, че да работиш там в структурите на държавната или местната администрация, носи с около 40% по-големи доходи. Това важи дори за учителите, които са част от обществения сектор – един учител във Видин със сигурност получава съизмерима или дори по-висока заплата от хората, работещи в частни фирми.

Подобно е съотношението и в област Хасково - в частните фирми там средната заплата е 1473 лв., а в обществения сектор - 2102 лв. В област Смолян в обществения сектор получават средно 1999 лв., а в частния - 1360 лв.

Именно заради положението в тези области

бизнесът се възмущава от административно определяната минимална работна заплата

Тя е еднаква за цялата страна, но не отчита общото ниво на възнагражденията в най-бедните краища на страната.

В София обаче средната месечна заплата за обществения сектор е 2997 лв., а за частния – 3160 лв., т.е. съотношението е обратното. Но столицата е средоточие на големи фирми, много от които са добре заплатени, и това вдига средното ниво на заплатите, докато в държавната администрация има само определен брой служители с определени тавани на заплащането.

Но тези тавани се вдигат с високи темпове. В обществения сектор възнагражденията

растат по-бързо спрямо доста икономически дейности

В сравнение със същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2024 г. в обществения сектор нараства с 22,5%, а в частния - с 15,6%.

Държавното управление, където е централната администрация, бележи ръст на възнагражденията дори със забележителните 29,7% - това е на практика двойно повече от ръста на заплатите в частните фирми. В сектор “Образование” ръстът също не е малък - 25,4%.

Другото любопитно е, че далеч не навсякъде в страната лидери по заплащане са икономическите дейности, които са лидери в национален мащаб. Ние сме свикнали, че възнагражденията в IT сектора са най-високи и

към днешна дата те вече минават 5 хиляди лева месечно

Но този сектор далеч не е толкова развит в цялата държава.

В Габрово например лидер по възнаграждения е енергетиката, в която средната заплата е 2533 лв. На второ място след енергетиците веднага излизат служителите на местната държавна администрация с 2337 лв. средна заплата. IT секторът е чак на трето място с 2258 лв.

В Русе на първо място по заплати излиза IT секторът, но с 3044 лв. средна заплата, като на второ място излиза здравеопазването с 2395 лв. Здравната система е на второ място по заплати и в област Плевен, но там това е очаквано, защото това е една от областите в страната с най-много лекари и болници на глава от населението.

В Стара Загора очаквано енергийният сектор е лидер със средна заплата от 3336 лв., а IT секторът е на второ място с 3028 лв.

В област Сливен Топ 3 на икономическите дейности по заплати отново се води от енергетиката, а останалите два са “Държавно управление” и “Образование”. В област Добрич IT секторът е водещ по заплати, но прави впечатление средното възнаграждение - 4630 лв., значително по-високо от отчитаното за други области. За сравнение, в Пловдив в същия сектор средната заплата е 4189 лв.

Единствено в Разград най-високите заплати дава сектор “Култура, спорт и развлечения”. Най-вероятно това се дължи на факта, че тук е регистриран ФК “Лудогорец”. Извън този необичаен лидер тройката на най-високите заплати отново се допълва от “Държавно управление” и “Образование”.

Автор на статията

Христо Николов Христо Николов


Споделете статията

Четете още