
Петък сутрин е. 9 без 1 минута. Центърът на Стокхолм.
Тук някъде – между парламента и кралския дорец, трябва да се събират Грета Тунберг и нейни приятели. Грета надигна глас срещу климатичните промени преди 5 години, когато беше на 15.
Площад Mynttorget обаче е почти пуст. “Вие достигнахте целта”, информира любезно навигацията. Къде сме всъщност? “Тук някъде е”, казва колегата от Аржентина, с когото търсим мястото. Боим се да не изпуснем събитието - Fridays for Future (“Петъци за бъдеще” - бел. авт.), което Грета и съмишлениците организират всеки петък от близо 5 години насам. Според профила на Грета в туитър, трябва да е техният 248-и петък.
Не сме сигурни, че Грета ще бъде на събитието. Възможно ли е млад човек като нея да зареже всичко, за да присъства 248 петъка в името на една кауза?
Двама униформени, които патрулират между кралския дворец и парламента в Стокхолм, бързо разсейват колебанията дали сме на правилното място: “Ето там са активистите от “Петъци за бъдеще”, посочва единият групичка от 5-6-а младежи на пустия площад.
Няма плакати, мегафони и речи. “Рано е, хората още не са се събудили. Скоро ще дойдат”, обяснява Изабел - едно от момичетата на площада.
Докато говорим, забелязвам Грета в потниче и къси панталонки. Тя и до този момент е била тук, но някак си е дребничка и незабележима. Изглежда срамежлива. Не обича да говори.
“Бях диагностицирана със синдром на Аспергер и селективен мутизъм. Това на практика означава, че говоря само когато смятам, че е необходимо”, обявява когато е на 15 години.
И днес не говори много. Предимно слуша приятелите си. Ако непознат опита да влезе в диалог с нея, любезно се отдръпва.
Приятелите са по-разговорливи. Изабел е на 20 г., от Стокхолм. Скоро е завършила гимназия и е взела gap year - година, в която много млади след училище избират да пътуват и да се ориентират с какво искат да се занимават. Част от своята година Изабел е посветила на “Петъци за бъдеще”.
“Харесвам тази кауза. Смятам, че това е правилното нещо за мен. Имаме много последователи по света. Все повече млади хора обръщат внимание на климата”, казва Изабел.
Тя се е включила в движението през 2019 г. Оттогава идва винаги, когато може на сбирките в центъра на Стокхолм.
23-годишната Матилде от Италия живее в шведската столица от 2021 г. Работи като помощник-учител е в детска градина и съчетава успешно с инициативите на “Петъци за бъдеще”.
Тук е и Дейвид Фоп, старши преподавател в Университета в Стокхолм, специализирал в Хумболтовия университет в Берлин. Израснал е в Швейцария. През 2018 г. основава движение “Учени за бъдеще”. Подкрепя и младежкото движение “Петъци за бъдеще”.
В групата на площада има няколко студенти по дизайн и ученици. “След малко ще дойде човекът с плакатите”, казват те.
Хората на площада стават повече. Интересът е насочен предимно към Грета. Към нея се опитват да се приближат хора от Малайзия, Италия, Индонезия, Франция. Искат да говорят и да се снимат. Грета е видимо притеснена от вниманието и скоро отсича: “Това е последно”.
Движението “Петъци за бъдеще” отдавна е надхвърлило границите на Швеция, откъдето започна с Грета Тунберг. Петъците се провеждат в цял свят. Грета и приятели опитват да водят статистика с помощта на всички, които споделят с тях стачките си в защита на климата.
Според сайта на “Петъци за бъдеще” за по-малко от 5 г. в събитията – посрещане на изгреви, маршове, мълчаливи протести, обучения, работни групи, проучвания - са се включили близо 18 млн. младежи.
“Колкото повече хора – толкова по-добре. Ще бъдем забелезяни и всички ще разберат колко важно е да се справим с климатичните промени.
Всеки може да се присъедини”, обяснява Изабел.
Всеки може да използва тяхното лого свободно, но не и за търговски или политически цели. Молят съмишлениците им да споделят с тях събития,, които организират. Напомнят, че “Петъци за бъдеще” има стачна култура, която повелява: без насилие, без материални щети, без изхвърляне на отпадъци, без печалба, без омраза, минимален въглероден отпечатък.
Когато се подреждат за снимка пред една от арките на шведския парламент, внезапно тихата Грета нарушава мълчанието си и извиква ясно и отчетливо на английски: “Какво искаме?”. Хорът на приятелите отговаря: “Действие за климата!”.
Грета пак пита: “Кога?” Хорът отговаря: “Сега!”. Същото се повтаря още 2 пъти, но друг задава въпросите, а групата отговаря, че иска действия за климата. Сега!
Всъщност исканията им не са чак толкова много. Всички се свеждат до едно – температурата да не се повиши с повече от 1,5 градуса.
Държавите са се ангажирали да положат усилия за това през 2015 г., като сложиха подписи под Парижкото споразумение. Грета и приятели обаче са недоволни от темповете и дават примери – има фермери, които се самоубиват, защото горещите вълни, сушите, пожарите или наводненията са съсипали реколтата им. Или - загубата на огромни площи от безценната гора на Амазонка.
“200 вида изчезват всеки ден от лицето на земята. Защо да отделяме време и усилия за образование, когато правителствата не се вслушват в учените? Защо да учим, за да правим велики неща по-късно, когато можем да действаме сега? Хората създадоха тази криза, те трябва да я спрат! Никога не е твърде късно”, категорични са Грета и приятели.
Те държат да се знае, че тяхното движение е независимо от търговски интереси и политически партии. “Стачкуваме, защото се грижим за нашата планета и един за друг. Заедно сме силни. Всеки е добре дошъл. Всеки е необходим. Никой не е твърде малък, за да има значение”, казват от “Петъци за бъдеще”.
Според тях ограничаването на затоплянето е възможно с технологии за възобновяема енергия или промени в земеделието и транспорта. “Учените са казвали това от 50 г., но не са били чути. Затова излизаме на улицата”, обясняват Грета и приятелите .
За противниците си са приготвили плакат с надпис “Очаквайте отпор!” и красива червена гъбка на бели точки – като тези по детските книжки. Само гъбарите знаят, че тя е една от най-отровните.
Момичето, родено в 375 ppm
Грета се прочу, когато беше на 15 г. През август 2018-а започна училищна стачка за климата.
Всеки учебен ден седеше пред шведския парламент и настояваше за спешни действия срещу климатичната криза, която диша във врата на света. Както призна по-късно - уморена е от нежеланието на хората да видят климатичните проблеми.
Тя обаче ги вижда. В някои от своите профили в социалните мрежи отбелязва, че е “родена в 375 ppm” – толкова е концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата в деня, когато се ражда през януари 2003 г.
Първоначално е сама. Скоро към нея се присъединяват други млади хора. На 8 септември 2018 г. Грета и нейните приятели решават да продължат стачката, докато шведските политици не намерят начин да намалят температурите в съответствие с Парижкото споразумение за климата. Така създават #FridaysForFuture и насърчават млади хора по цял свят да се присъединят към тях. Това слага началото на световните училищни протести за климата.
Постепенно призивите им предизвикват международно пробуждане. Млади и не толкова млади по цял свят се обединяват, за да протестират пред своите парламенти и кметства. Създават се и други подобни групи по света – Just Stop Oil, Extintion Rebellion, End Fossil – Occupy!
Така Fridays for Future слага началото на нова вълна, която вдъхновява милиони хора да предприемат действия срещу климатичната криза. “Всеки може да стане един от нас!”, казват Грета и приятели.
С любезната подкрепа на Earth Journalism Network