
Трите големите панди от Националния зоопарк във Вашингтон се връщат на Китай, но не е сигурно, че 50-годишното двустранно споразумение за обмен на животни, сключено при управлението на президента на САЩ Ричард Никсън, ще продължи, съобщиха АП и БТА.
Посетители на националния зоопарк във Вашингтон са предприели специално пътуване от различни част на страната. 10-годишната Келси Ламбърт и майка й Алисън са дошли в зоологическата градина от Сан Антонио, Тексас. "Дойдохме да ги видим сега, защото заминават надалеч", казва детето пред АП.
Мей Сян, Тян Тян и тяхното малко Сяо Ци Дзи ще се завърнат в Китай в началото на декември. Засега няма признаци, че 50-годишното споразумение, сключено от Никсън, ще продължи да действа.
Служителите на Националния зоопарк не коментират перспективите за подновяване или удължаване на споразумението.
На фона на нарастващото дипломатическо напрежение между Пекин и редица западни правителства, Китай постепенно изтегля своите панди от множество зоологически градини, тъй като споразуменията изтичат.
Денис Уайлдър, учен от университета в Джорджтаун, отбелязва, че два зоопарка са загубили своите панди в последните години, а зоологически градини в Шотландия и Австралия се подготвят за отпътуването на своите животни, без да има признаци, че споразуменията им ще бъдат продължени. Китай е предоставил 65 панди на 19 държави по научни програми като част от държавна политика за по-добро опазване на застрашените видове. Пандите се връщат на Китай след определена възраст.
Зоопаркът в Сан Диего върна своите панди през 2019 г. Последната панда в Мемфис, Тенеси, отпътува по-рано тази година. Изпращането на пандите от зоопарка във Вашингтон на Китай означава, че единствените панди на територията на САЩ ще останат тези в зоологическата градина в Атланта. Споразумението за тяхното пребиваване изтича следващата година.
В китайските социални медии антиамериканските настроения избухнаха след неочакваната смърт на мъжка панда в зоопарка в Мемфис през февруари тази година. Пандата почина на 24 години. Тези животни живеят между 15 и 20 години в дивата природа, а в зоопарковете могат да достигнат до 30. Бяха разпространени снимки на панди, които изглеждат мръсни и слаби. Беше организирана и онлайн петиция с искане за връщане на пандата Я Я в Китай след 20 години в САЩ. Наложи се зоопаркът в Мемфис са излезе с официално опровержение на невярната информацията за лошо третиране на животните, според което Я Я има хронични проблеми с козината, а покойната Лъ Лъ е починала по естествени причини. След това научна делегация от китайска страна посети Мемфис и обясни, че пандите не са били гледани в лоши условия. Я Я се върна в Китай през април след изтичането на споразумението за пребиваване в САЩ.
Първата двойка панди, предоставена на САЩ, е била подарък от правителството на Китай. Сега китайските власти отдават пандите под наем за период от 10 години с възможност за подновяване. Годишната такса варира между 1 и 2 млн. щатски долара за двойка плюс задължителните разходи за изграждане и поддръжка на съоръжения за настаняване на животните. Всяко малко, родено от пандите, е собственост на китайското правителство. То също може да бъде наето срещу допълнителна такса, докато достигне възрастта за размножаване.