
За 15 години на школата на 11 ноември малките музиканти ще свирят в Сливен Бизе, Вивалди, Шостакович, Моцарт и Салиери
На 11 ноември от 19,30 часа в зала "Сливен" в Града на стоте войводи започва концертът, посветен на 15-годишнината от създаването на благотворителния и културно-образователен проекта "Музиката вместо улицата". Идеята за него е на сливенския музикант Георги Калайджиев, който сега живее постоянно в Германия, а основната му цел - да даде музикално образование на деца от ромския квартал на Сливен "Надежда", което да ги откъсне от неграмотността, безизходицата и нездравословния им бит.
Сам роден и израсъл в този квартал, маестро Калайджиев най-добре познава проблемите на тези деца и решението за тях. За тези 15 години в рамките на проекта са били обучавани напълно безплатно над 400 деца по солфеж, пиано, цигулка, виола, виолончело, флейта, китара, кларинет и други инструменти. В момента в музикалната школа 14 преподаватели обучават 45 деца на възраст от 6 до 17 години. Тяхната учебна година започна на 4 септември, както е в Германия. Освен солфеж и теория на музиката, в школата те учат и български език, който обикновено не им е майчин.
"Интересът към заниманията е толкова голям, че вече се налага да подбираме най-талантливите деца, за да работим с тях", казва Георги Калайджиев. Той се гордее с това, че тяхна възпитаничка вече е част от състава на Сливенския симфоничен оркестър, а други от децата станаха ученици в средни музикални училища. Младите музиканти редовно участват в образователни часове по музика в детските градини и училища на Сливен, където само за последната година са изнесли над 30 концерта. Те се включват и в други младежки културни инициативи. Възпитаници на школата участваха и в сборния симфоничен оркестър, съставен от деца от 27 държави, членки на Европейски съюз, който свири в Париж по повод френското председателство на съюза.
"Името на проекта го предложи журналистка от германския град Гера, но неговата душа е партньорката ми Мария Хаушилд", сподели пред "24 часа" Георги Калайджиев. Жената е социален работник и двамата често идват в България с подаръци за децата от "Музиката вместо улицата". Най-често те носят музикални инструменти и дрехи, последният път докараха и пиано, а тук се е случвало да пазаруват за малчуганите и техните семейства хранителни продукти и лекарства.
Идеята за проекта също дошла от Мария. Калайджиев разказва, че когато преди години починал баща й, намерили плик с пари, на който човекът бил написал, че са за добро дело за децата. Тогава положението в България било много тежко, особено в тези квартали, където и израсъл и Георги. Тогава двамата с Мария решили с тези пари да помогнат на децата от Сливен.
Една седмица в квартал "Надежда" била голяма еуфория, след като той и партньорката му пристигнали в България. Но парите свършили за една седмица и тогава се запитали: ами сега? "Тогава Мария ми каза: ти си музикант и с твоята цигулка може да помогнеш на тези деца. Така се роди идеята. Много любопитно реагираха родителите в квартала. Те ме познават и знаят какво може да направи музиката с хората. В началото събрахме 3-4 деца в гаража на сестра ми, където Радка Кусева започна да преподава. Така започна всичко", спомня си Георги Калайджиев.
Проектът бил подпомогнат с дарения от Германия, а сега им помага и общината в Сливен. Неотдавна Георги Калайджиев и Мария Хаушилд разпространиха от германския град Гийсен благодарствено писмо до местната влест в Сливен по повод началото на новата учебна година, в което пишат: "С това писмо искаме да изразим нашата огромна благодарност за моралната и финансова подкрепа, която ни оказва община Сливен за разширяването и развитието на нашата дейност... Вече втора година, по предложение на кмета на община Сливен, общинският съвет гласува финансова помощ за проекта в размер на 40 000 лева годишно.
Кметът на Сливен Стефан Радев и зам.-кметът по културата и социалните дейности Пепа Чиликова насърчават проявите на нашите възпитаници и оказват неоценимо разбиране и съдействие за решаването на всеки поставен от нас въпрос. Радваме се, че съвместното сътрудничество между община Сливен и проекта "Музиката вместо улицата" продължава устойчиво.
И както кметът Стефан Радев правилно отбеляза, "Музиката вместо улицата" стана най-добрият пример за успешен проект в областта на интеграцията на малцинствата, който дава шанс и амбиция на децата от уязвимите общности да продължат музикалното си образование. Днес ние развиваме този наш частен българо-германски проект вече съвместно с община Сливен, за което още веднъж изразяваме нашата искрена благодарност. Надяваме се, че полезното ни сътрудничество с общинските власти ще продължава успешно и занапред".
Маестро Георги Калайджиев от няколко дни отново е в Сливен, а в събота, 23 септември, той започна и репетиции с децата за концерта на 11 ноември. В него ще участва младежки камерен оркестър, съставен от 14 юноши на възраст до 17 години, както и детски оркестър с музиканти на възраст между 6 и 9 години с цигулки, виоли и контрабас. Ще се включат и музиканти от Сливенския симфоничен оркестър.
В аванс Калайджиев, който ще ръководи концерта и ще свири заедно с възпитаниците си, разкри, че в зала "Сливен" ще прозвучат творби на композиторите Жорж Бизе, Вивалди, Шостакович, Моцарт и Салиери. Със свои изпълнения ще участва и сопраното от Берлин Ина Кънчева.