
Референтните стойности са предназначени не за тълкуване от самия пациент, а за лекарят, който е назначил изследването, казва ръководителят на Клиничната лаборатория в ДКЦ „Софиямед“
- По-голямата честота на даден вид изследвания обичайно е свързано със зачестяване на определен тип патологии. Пациентите се насочват най-често към изследване на витамини – витамин Д, В12 и фолиева киселина
- Предлагаме над 10 нови пакетни предложения във връзка с най-честите социално-значими заболявания. Новите технологии спестяват значително време за изработката на пробите и гарантират много по-надеждни резултати
- Апаратите в Клиничната ни лаборатория разполагат със системи за строг контрол на анализите, което осигурява високо качество на получените резултати.
Д-р Аделина Цакова завършва Медицински университет София. Придобива специалност Клинична лаборатория през 1996 година след специализация в РБ Казанлък и УМБАЛ Александровска. От 1995г. до 2024г. е част от екипа на Централна клинична лаборатория в УМБАЛ Александровска и Катедрата по клинична лаборатория към Медицински университет София.
Професионални й интереси са насочени в областта на клинично-химичните и имунохимичните изследвания – определяне на сърдечни маркери, хормони, туморни маркери, витамини и костни маркери. Това са и основните теми на нейните публикации и участия в научни форуми - над 50 публикации в списания с IF и h-index 11. Има защитена научна степен „доктор по медицина“ с дисертационен труд на тема "БИОМАРКЕРИ ЗА ДЕФИНИРАНЕ, СТРАТИФИКАЦИЯ И ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ПЕРИПРОЦЕДУРНА НЕКРОЗА СЛЕД ПЕРКУТАННА КОРОНАРНА ИНТЕРВЕНЦИЯ".
Носител на наградата "SIGNUM LAUDIS PRO SCIENTIAE MERITIS" на Медицински университет – София през 2023 година като част от изследователския екип, награден за най-успешна научна разработка в област медицина. Член е на Български лекарски съюз и Българското научно дружество по клинична лаборатория.
- Д-р Цакова, имате над 30 г. опит като лекар в Клиничната лаборатория. Разкажете ни как се промени ежедневната Ви работа като специалист с напредъка в технологиите и как те улесниха процесите по обработка на пробите? Как новите технологии помагат да имаме по-бързи и най-вече достоверни резултати?
- В областта на медицината и в частност клиничната лаборатория, технологиите отбелязват бърз темп на развитие. Още помня началото ми в Клинична лаборатория през 90-те години, когато по-голямата част от анализите бяха мануални – например кръвните клетки се брояха микроскопски в камера.
Сега работим с последно поколение автоматизирана апаратура, която дава много по-големи възможности за прецизна диагностика. Голяма част от анализите, използвани в диагностиката и за нуждите на терапията, са на молекулярно и субмолекулярно ниво – т.нар. "геномика" и "протеомика" активно се прилагат в съвременната диагностика и контрол на терапията. Клиничната лаборатория дава голяма част от информацията, нужна на колегите-клиницисти. Представете си пациент с диабет – без изследване на кръвна захар е невъзможно нито поставяне на правилната диагноза, нито назначаване на необходимата терапия. Или пациент с бъбречна недостатъчност – дори и след трансплантация /което само по себе си е едно голямо постижение на съвременната медицина/няма как да се проследи състоянието и да се назначи правилната терапия, без едно такова сравнително обикновено изследване като определяне на креатинин.
Разбира се, новите технологии ни дават и много по-надеждни резултати. Използваните в практиката аналитични системи, включително и тези в нашата лаборатория в „Софиямед“, разполагат със задължителни системи за строг контрол на анализите, което гарантира качеството на получените резултати.
Новите системи спестяват и много време – на пациентите и колегите лекари. За пример отново мога да дам изследвания, които за нас сега са рутина и се извършват в рамките на един-два часа – каквито са хормоналните анализи и анализите на туморни маркери. До не толкова отдавна те се извършваха само в големите центрове и се чакаше за резултат с дни и дори седмици. Сега всички тези изследвания са много по-достъпни за пациентите.
- Наблюдава ли се някакъв бум на определен тип изследвания към момента - преди години се говореше, че има бум на изследване на хормоните на щитовидната жлеза, как е сега?
- По-голямата честота на даден вид изследвания обичайно е свързано със зачестяване на определен тип патологии – например такива сега са изследванията за профилактика и диагностика на диабет, който е доста често срещано заболяване сред пациентите.
От друга страна, това е свързано и с много по-голямата информираност на хората чрез медиите и интернет-пространството. Все по-често пациенти се насочват към изследване на витамини – витамин Д, В12 и фолиева киселина - особено през студените зимни месеци, които са изпитание за имунната ни система. Предвид на голямата честота на хиповитаминозите в световен мащаб и важната роля на тези вещества за здравето, това е една много положителна тенденция.
- Пациентите често сами се насочват към изследване на определени кръвни показатели. Доколко референтните стойности биха могли да дадат представа на обикновения човек дали е здрав?
- Изследванията, сами по себе си, не могат да поставят диагноза – те са само средство, което помага на лекарите да допълнят информацията, получена при клиничния преглед и с останалите инструментални изследвания. В този смисъл референтните стойности са предназначени не за тълкуване от самия пациент, а за колегата-клиницист, който е назначил изследването. Различните лаборатории използват различни методи - референтните граници за много от изследванията са зависими от използвания метод и апаратура, и е трудно да се сравняват резултати, получени на различни места. Затова и моят съвет към пациентите е да изберат една лаборатория, която да посещават, за да не се чудят защо получават различаващи се резултати и да има сравнимост на тези резултати от назначаващия лекар – това би показало промяна в състоянието на пациента.
- Как лабораторията в ДКЦ "Софиямед" се конкурира с останалите частни лаборатории на пазара, които реално функционират самостоятелно, а не като част от голяма структура като медицински комплекс "Софиямед"?
- Медико-диагностичните лаборатории вече са доста на брой, особено в големите градове, което определя и сериозната конкуренция между тях. Лабораториите, които са част от големите медицински комплекси, имат предимство с непосредствената и бърза комуникация с клиницистите и възможността за бърза реакция, когато това се налага. При тях /както е и в медицински комплекс „Софиямед“/най-често са налице спешни отделения и необходимите клинични звена и специалисти. А и тези звена най-често разполагат и с други необходими средства за диагностика – образни изследвания, микробиологични и вирусологични лаборатории и др. Това осигурява комплексност и бързина, които в много случаи са от изключителна важност.
- Оглавихте екипа на Лабораторията на "Софиямед" през септември 2024 г. Какви са плановете ви за развитието й?
- Останах приятно изненадана от лабораторията на "Софиямед" – както от чудесния екип професионалисти, така и от възможностите, които се предоставят за работа и развитие. Лабораторията разполага с висок клас апаратура, която позволява извършването на голям спектър и обем анализи и която свежда до минимум ролята на субективния фактор, минимизира техническите грешки и по този начин гарантира аналитичната и диагностична надеждност на получените резултати. Не на последно място голямото предимство на лабораторията е работещият екип – добре стиковани отлични професионалисти, всеки от които се старае да изпълни своите задачи за деня. Бързото развитие на медицинския комплекс и разкриването на нови клиники и отделения предполага разширяване на обема и спектъра от изследвания, извършвани в лабораторията. Именно в тази насока са и моите планове за развитие на лабораторията.
Едно добро начало в тази насока е увеличаване на възможностите за по-прецизна и пълна диагностика с въвеждането от този месец на нови пакетни услуги. Част от тях са съчетани и с други типове изследвания и клинични прегледи, което дава възможност на пациентите ни, идвайки в „Софиямед“ да намерят комплексно решение на своя проблем чрез диагностика и своевременно предприето лечение. Новите пакети са свързани с диагностиката на най-честите социално-значими заболявания – профилактика и ранна диагностика на преддиабет и диабет, гликемичен контрол на вече диагностициран захарен диабет, профилактика и контрол на заболяванията на сърдечно-съдовата система, черния дроб, бъбречната патология, промените в костната система- важни и за съжаление, доста чести заболявания. Чрез въвеждането на тези нови комплексни услуги ДКЦ "Софиямед", която непрекъснато инвестира в модернизирането на своите звена и във високоспециализирана техника, предлагаме на непрекъснато увеличаващия се брой пациенти комплексна и висококачествена медицинска услуга.