
Вестникарският пазар в България е заплашен от монополизация, обясни изпълнителният директор на Съюза на издателите Радомир Чолаков.
В интервю за предаването "12+3" на Петър Волгин по БНР той разказа за среща във вторник при сътрудници на министър-председателя Бойко Борисов, с участие на всички заинтересовани издателски кръгове. Присъстващите са се обединили около извода, че проблемите в бранша трябва да се разглеждат и решават поотделно. "За разпространението на вестниците, за разпределението на рекламата от европейските фондове, проблемите ако щете, как се раздават будки - никой не знае как в една община се взема разрешение за поставяне на будки за вестници", каза той пред Волгин.
Според него всеки от тези проблеми може, при необходимост, да бъде законово регламентиран. По въпроса за поставянето на киоски в градовете и селата това може да стане чрез промени в Закона за устройство на територията, в Закона за местното самоуправление, или в Закона за общинската собственост. "Няма значение дали има закон, който е озаглавен закон за печата, или има сумарно 10-15 законови текста в различни закони, които се отнасят към съответната тема и в съвкупността си решават проблемите, за които говорим", обясни той.
Изпълнителният директор на Съюза на издателите настоя и за засилване на публичността на собствеността. Според него механизмите на Закона за защита на конкуренцията биха били ефективни, ако се прилагаха. "Комисията за защита на конкуренцията започна т.нар. секторен анализ, който е малко академично упражнение - анализ на състоянието на разпространението на вестници в България", каза Чолаков.
Проучването трае от август миналата година, а миналата седмица той и колегите му разбрали, че комисията се затруднява и най-вероятно анализът ще се прави още
много дълго.
Чолаков обясни, че СИБ е предложил 6 мерки на КЗК, с които проблемите поне в сферата на разпространението на вестници биха били преодолени. "КЗК може да ги въведе от утре, само че на тях им трябва една година и вероятно още една година, за да анализират проблема. Понеже комисията е независима, правителството има възможност да каже: "Ами комисията нали е независима, от нас не зависи", продължи Чолаков.
"Въпросът е - имаме проблем, имаме ли и воля, има ли правителството, има ли Народното събрание воля да го реши, или има ли воля да го отлага? Защото колкото повече го отлага, проблемът става още по-голям. И най-накрая той ще гръмне със страшната си сила".
За Чолаков основният принцип при печата би трябвало да бъде "Живей и остави другите да живеят". "Имаме ли ние волята да седнем, да анализираме проблема си и да предложим как той да бъде решен на базата на принципа "Живей и остави другите да живеят"? Нищо повече. Ако не можем, значи сме несъстоятелни хора", завърши той.