
Масудистан или Пътят на смъртта - това са другите имена на долината, останали от времето на свирепите атаки на муджахидините срещу СССР
Наследникът на легендарния Ахмад Шах Масуд прилича на баща си и го копира с поведение и дрехи, за да даде надежда и кураж на войската си
Tесен път, който се вие край високи планински хребети в ждрелото на бърза река между скелети на руски танкове, останали от времето на съветското нашествие в Афганистан.
Понякога пътят отеснява толкова, че едва може да мине една кола. Ако зад завоя дойде друга, е невъзможно да се разминат. Затова шофьорите сигнализират с клаксон, предупреждавайки, ако насреща има някого, да спре в първия по-широк участък по пътя.
На места отстрани се забелязват проломи или входове към по-малки долини, образували се от високопланинските притоци на реката, чиито бързеи се блъскаха с грохот в пропастта под пътя.
Тези безброй меандри, проходи, скални заслони или пък входове към пещери представляват превъзходни укрития - идеално място за водене на дълга партизанска война.
Така изглеждаше Панджшерската долина, когато влязох там през октомври 2001 г. Днес тя е център на антиталибанската съпротива, така както през 70-те и 80-те години на миналия век е била гнездото на антикомунистическата борба на афганските муджахидини.
Панджшер е единствената провинция в Афганистан, която остана извън контрола на талибаните. Сега, както и преди. Защото долината не бе в очертанията на афганистанския ислямски емират и при предишното управление на талибаните в периода между 1996-а и 2001 г.
Но има и една голяма разлика с времето отпреди 2 десетилетия - този път Панджшер е под обсада от всички страни. Дори източната провинция Бадахшан, която стига до границата с Китай, сега е под контрола на талибаните.
Днес в долината се смята, че са намерили подслон и укритие около 10 хиляди бойци - малка част от редовната национална афганистанска армия, подразделения, изтеглили се там след настъпването на талибаните към Кабул, както и местно опълчение от живеещите в района таджики, обединени около личността на Ахмад Масуд. Това е синът на легендарния военен командир от времето на антисъветската съпротива Ахмад Шах Масуд, ликвидиран на 9 септември 2001 г. от атентатори самоубийци на "Ал Кайда", представили се за телевизионен екип и взривили се с натъпканата с експлозив видеокамера.
Младият Масуд прилича много на баща си и се старае с дрехите и поведението си да прави тази прилика още по-осезаема, за да поддържа легендата за Лъва на Панджшер, както бе известен наремето Ахмад Шах Масуд.
Към този романтично-героичен образ, който би трябвало да вдъхва кураж и надежда на местните бойци, е прикрепена и една друга фигура - Амрула Салех - вицепрезидентът на Афганистан, който за разлика от президента Ашраф Гани не избяга от страната, когато талибаните влязоха в Кабул.
Салех, позовавайки се на конституцията, обяви на 17 август, че след бягството на президента той легитимно заема длъжността на държавен глава. И изпълнява тези свои функции и задължения именно намирайки се в Панджшерската долина.
Преди да влезе в президентския офис, Амрула Салех има дългогодишен опит в сферата на националната сигурност и съответните органи и институции. Той бе министър на вътрешните работи (2018-2019), а преди това и шеф на националната служба за сигурност и разузнаване (2004-2010). Като ръководител на този апарат Амрула Салех бе смятан за един от най-компетентните партньори на западните служби.
С връзките си в чужбина и цялата информация и опит от спецслужбите Салех би трябвало да е по-голям проблем за талибаните, отколкото наследникът на Ахмад Шах Масуд. Въпреки че мястото, от което Салех изпълнява функциите си на държавен глава в момента никак не е без значение. Панджшерската долина преди години бе наричана Масудистан не само защото представлява държава в държавата, а именно заради безрезервната почит и уважение, почти религиозна отдаденост на местното население към техния лидер.