
В Австрия учениците се снимат с телефон, докато си взимат проба, а в Италия при трима заразени класът се поставя под карантина
Европа все по-масово залага на тестване на учениците за коронавирус и в домашни условия. Най-разпространени са тестовете със слюнка.
При първите вълни от COVID-19 Австрия е проследявала заразяванията в училищата с антигенни тестове на децата 3 пъти седмично - в понеделник, сряда и петък. А по-големите ученици получавали всеки понеделник PCR на свое име. Тествали се вкъщи, като
при вземането
на пробата
снимали видео
с телефона си
Австрийските деца изпращат клипа в училище, а във вторник, отивайки присъствено в клас, оставят PCR-а си в специално обособени кошове. Получават резултата си до вечерта.
Във Виена вече се разпространява и нов, още по-лесен за употреба вид PCR тест - прави се чрез гаргара. Всеки виенчанин може да го вземе безплатно от дрогерията и да го направи сам вкъщи.
Нужна е само регистрация в специален сайт, която става елементарно с телефона. Само с доближаване до баркод се въвежда номерът на теста и се сканира личен документ за доказване на самоличността. Тестването се извършва пред камера, за да се види кой точно го прави. Това не е задължително, но в противен случай се дава информация за резултата, която обаче не служи като медицинско удостоверение.
Тестването става, като в устата се изсипва течност, с която се прави гаргара определено време, което също се засича от приложението. Изплюва се в епруветка, която се затваря и се слага обратно в опаковката, която може да бъде предадена в дрогерията или в супермаркета. Резултатът се получава до 24 часа.
Според обществото в Австрия високият процент на болни се дължи на многото пристигащи в страната, които се проверяват само с антигенни тестове.
Във Великобритания само големите ученици над 12 г. имат задължение да се тестват за коронавирус, за да могат да ходят на училище. Те трябва да правят по два бързи теста седмично вкъщи, които им се дават безплатно от учебното заведение. Ако получат положителен резултат, веднага трябва да регистрират теста си на сайта на британското здравеопазване и до часове им се изпраща PCR, който да направят и върнат по пощата.
Само децата с позитивен PCR и семействата им подлежат на 10-дневна карантина. Съучениците им продължават с уроците си.
Масово тестване на по-малки ученици под 12 г. се прави единствено при съмнения за огнища на заразяване. То също става с бързи тестове, които се предоставят на родителите за домашно ползване. Те не са по-специални от тези, които британското здравеопазване раздава през аптеките и поликлиниките безплатно, за да насърчава хората да се проверяват редовно и изолират при симптоми. При тях секрет се взема чрез бъркане в устата и носа и до момента
няма оплаквания
от родители, че е
непосилно или
стресиращо
за децата
Някои експерти обаче са против масовото тестване на подрастващите и предлагат то да се прави само при симптоми. Според президента на Кралския колеж по педиатрия и детско здравеопазване Камила Киндъм малките не трябва да носят бремето на пандемията и да се тестват с идеята да не бъдат допускани до клас, тъй като това увеличава нивото на хаос в системата.
Директорите и общинските съвети обаче имат свобода да го прилагат, както и да налагат допълнителни мерки като носене на маски и изисквания да не се смесват отделни класове. По данни на националната статистика 1 на всеки 10 ученици от 7 до 11 г. в Англия е бил с коронавирус в края на октомври. Въпреки че това ниво на заразяване е твърде високо, като цяло броят на приетите за лечение в болница и смъртните случаи са по-ниски в сравнение с втората вълна благодарение на успешната ваксинационна кампания, което не налага затваряне на училища.
Министърът на образованието Надхим Захауи заяви, че пандемията все още не е приключила и е много по-добре децата да са в училище и да се тестват често, отколкото да стоят у дома заради твърде голям брой заразени.
В момента в Италия обучението в училищата е присъствено във всички области заради ниския процент на случаи на зараза (средно за страната - 64 случая на 100 000 жители), и високия процент ваксинирани (близо 84% от населението над 12 г.). На Апенините учениците не се подлагат на тест за COVID, за да влязат в училище. Той се предвижда само в случаите, когато се регистрира зараза в учебно заведение.
На 8 ноември влезе в сила нова заповед на Министерството на образованието. Според нея при наличието на само един положителен ученик неговите съученици трябва да направят възможно най-бързо тест (той е безплатен) и ако е отрицателен, да се върнат в класните стаи. След 5 дни трябва да направят нов.
Ако в даден клас има двама положителни, то ваксинираните или преболедувалите през последните 6 месеца деца ще бъдат следени за симптоми чрез тест, докато неваксинираните се карантинират. При три случая на положителни за вируса ученици в един клас целият се поставя под карантина. Тя е от 7 дни за ваксинираните и 10 за неимунизираните. Предвижда се и 10 дни дистанционно обучение за децата до 11 г., ако има 3-ма болни в клас.
Различно е в детските градини. За най-малките – ако има заразен, се предвижда тест и карантина от 10 дни за всички, а след края ѝ - повторен тест.
За да държи под контрол епидемията в сферата на образованието, италианското правителство залага на мониторинг чрез тестове със слюнка сред учениците. Те се прилагат отскоро само в определени училища. Целта е да се прави мониторинг на всеки 15 дни на положителните случаи чрез молекулярни тестове със слюнка, които не са инвазивни. Те се извършват първоначално с помощта на здравните власти и прилагането им е доброволно. Във втората фаза родителите са тези, които проверяват децата си вкъщи.
В училищата в Белгия не се правят тестове за коронавирус и не е необходим сертификат за ваксинация или преболедуване. От началото на тази седмица заради лавинообразното нарастване на случаите в класовете в средното образование отново е задължитено носенето на маски през цялото време, а при по-малките - само за учителите. Специалистите очакват повишаване на случаите сред подрастващите след 10-дневната есенна ваканция “Вси светии”.
Дори и при вечерен час и локдаун, като през миналата зима и пролетта, последни затваряха училищата, преминавайки на онлайн обучение, и то за кратко. Специалистите отчитат значително повишаване на случаите с коронавирус при деца на възраст между 7 и 12 г. През последните 2 седмици са открити 2000 случая на 100 000 деца - два пъти повече от тези при 12-18-годишните, което се отдава и на високата степен на ваксинация и при тийнейджърите.
В белгийски болници вече има 2071 пациенти с COVID, 418 от които са в интензивно отделение. Смъртността обаче е десетина пъти по-ниска от тази в България.
Във Франция тестове със слюнка за децата в началното училище и детските градини се правят още от миналата зима. Извършват се от медицинския персонал в училищата, а в негова подкрепа са мобилизирани като доброволци 1700 студенти. Хлапетата се тестват веднъж седмично, като се правят поне 600 000 теста за 7 дни. Пробите трябва да се изпратят в лаборатория в рамките на 5 часа.
При идването в клас детето или плюе във флакон, или се взема слюнка с тампонче под езика му. Пробите се изпращат в лаборатории, които трябва да ги анализират в рамките на 24 часа. Резултите отиват при родителите и при специални упълномощени лица в министерството на образованието. В случай на положителен тест родителите са тези, които са длъжни да информират директорите на училищата. Детето се поставя в 10-дневна карантина, а съучениците му - в седемдневна. Тестовете са доброволни и могат да се правят само със съгласието на майката и бащата.
В Германия учениците се тестват два пъти в седмицата с близалки - понеделник и сряда. Процедурата отнема около 15 минути, а родителят получава резултата до 19 часа в същия ден по мейл. Ако дете даде положителен резултат, на другия ден дават на всеки от съучениците му тест - близалка. Той може да се направи вкъщи, стига пробата да се занесе навреме в училището.
Докато се чака
резултатът, детето
стои вкъщи,
а не под карантина, защото заразяването му не е официално потвърдено.
Самият тест е комбиниран за 4 вируса – три варианта на коронавирус и един грип.
В Гърция от миналата година децата до 11 г. ходят на училище с негативен резултат от щадящ тест чрез слюнка, който се прави 2 пъти седмично и е безплатен. Родителите попълват декларация с резултата на сайта на правителството и тя се превръща в пропуск на детето за класната стая.
Преди броени дни Румъния върна учениците присъствено след 2-седмична ваканция заради сериозното влошаване на епидемичната ситуация. Подрастващите ще се проверяват с тестове със слюнка. Над 25% от подлежащите на ваксинация деца над 12 години вече са имунизирани.
В осем области в Чехия наскоро започна тестване на неваксинирани ученици под надзора на учител, като се очаква през следващата седмица обхватът на изследваните да бъде разширен.