
Шефът на съвета за сигурност в Русия е известен със своя пламенен национализъм и богат опит в шпионажа
Вторият най-силен човек в Русия. Така накратко западни експерти описват ръководителя на съвета за сигурност в Кремъл Николай Патрушев. Преди седмици се появиха дори теории, че заради здравословни проблеми най-вероятно Владимир Путин ще предаде временно властта си именно на стария си приятел от КГБ.
70-годошният руснак често е описван като мистериозна фигура, като дори се смята, че той е ключовият архитект на стратегията за войната в Украйна досега и че именно той е убедил Путин, че Киев е пълен с неонацисти.
Според американски официални лица Патрушев е най-влиятелният човек в бюрокрацията на Кремъл и единственият, на когото президентът има доверие. Западни издания пък твърдят, че двамата си съперничат кой е по-голям злодей.
Офицер от кариерното разузнаване, Патрушев познава Путин от 70-те години на миналия век, когато работели заедно в ленинградското КГБ. По-късно той наследи президента като ръководител на ФСБ и председателства съвета за сигурност от 2008 г. Неговите интервюта го разкриват като
привърженик на конспиративните теории,
който вярва, че западните сили се стремят да унищожат страната му. САЩ “по-скоро биха предпочели Русия изобщо да не съществува като държава”, казва Патрушев в интервю през 2015 г.
Реториката му за Украйна, която той нарича “протекторат” на Запада, наподобява тази на Путин. Бившият шпионин е бил сред съветниците на президента по време на руската анексия на Крим от Украйна през 2014 г. Пак той прокарва идеята, че украинците и руснаците са един народ, разделен само по нареждане на западните сили.
“Използвайки своите привърженици в Киев, американците в опит да потиснат Русия решиха да създадат антипод на страната ни, като цинично избраха Украйна за това, опитвайки се да разделят по същество един народ. Резултатът от политиката на Запада и режима в Киев може да бъде само разпадането на Украйна на няколко държави”, каза той.
Патрушев е обвинен и в организирането на покушения и други незаконни операции. Разследване на Великобритания през 2016 г. установи, че операцията на ФСБ за убийството на Александър Литвиненко вероятно е била одобрена от ръководителя на съвета за сигурност. Дипломатически източници разкриха пред в. “Гардиан”, че на руските оперативни работници, обвинени в опит да свалят правителството на Черна гора през 2016 г., е било разрешено да напуснат страната със самолета на Патрушев, който има и друго амплоа - председател е на Руската волейболна федерация.
“Политико” го нарече “кремълски ястреб”, известен със своя “огнен национализъм, конспиративен мироглед и богат опит в шпионажа”.
В интервю от 2015 г. бившият агент твърди, че формирането на многополюсен свят е единственият начин да се ограничи това, което той възприема като либерална хегемония на Запада. Той с гордост подчертава, че
Русия е основният антагонист на западния световен ред,
и предупреди, че Москва няма да остави нищо на случайността, когато настоява за своите геополитически интереси в чужбина.
В своите редки появи Патрушев лансира и теория срещу използването на възобновяема енергия, която западните нации смятат за фундаментална за устойчивите и благоприятни за климата икономически и екологични политики през следващите десетилетия. Приятелят на Путин обаче твърди, че тези източници не са напълно безопасни за околната среда и в някои случаи имат отрицателно въздействие върху самата природа. Най-здравословният избор за света, според Патрушев, е да се продължи купуването на руски петрол и газ.