
Тонът между Вашингтон и Техеран рязко загрубя, след като Иран заплаши САЩ с неприятности, ако самолетоносачът "Джон Стенис" се завърне в Персийския залив.
"Няма да повтаряме своето предупреждение. Вражеският кораб влезе в Оманския залив заради нашите военноморски учения . Съветвам го повече да не се връща тук", каза иранският главнокомандващ Атаола Салехи, цитиран от агенция ИРНА.
Той добави, че Иран е готов да отрази всякакви заплахи и разполага с всичко необходимо за целта.
Самолетоносачът "Стенис" е на постоянно базиране в залива начело на ударна група от 5-и американски флот, но малко преди Нова година мина през Ормузкия проток и влезе в Оманския залив, където Иран провежда голямо военноморско учение, включително с изстрелване на нови крилати ракети.
Междувременно Техеран заплаши да затвори Ормузкия проток - основно трасе за износ на петрол от Персийския залив. Вашингтон на свой ред заяви, че няма да допусне това и в потвърждение прекара авионосеца си заедно с крайцера "Мобайл бей" през протока. Иранското въздушно разузнаване публикува снимки на американските кораби, навлизащи от Персийския в Оманския залив.
Продължавайки играта на котка и мишка, шефът на иранския ВМФ адмирал Хабибола Сайяри обяви, че Иран няма да затваря Ормузкия проток заради ученията си. Руски експерти обаче твърдят, че Техеран засега просто не е в състояние да изпълни заканите си.
Изострянето на риториката между двете страни съвпада със затягането на икономическите санкции на Запада срещу Иран заради неговата ядрена програма. Ако обявените от САЩ нови санкции бъдат изцяло приложени, много петролни рафинерии няма да могат да плащат на Иран за суровия нефт. Няколко страни от ЕС, като тежко засегнатата от кризата Гърция, все още купуват петрол от Иран по цени с отстъпки. (24часа)
ОБЕЗЦЕНЯВАНЕ
Ефектът от спадащите приходи от петролни продажби все повече се чувства по улиците на иранските градове, съобщи Ройтерс вчера. Бързо растат цените на субсидираните от държавата стоки от първа необходимост. В същото време все повече пада курсът на иранската валута - риала. Някои обменни бюра в Техеран са сложили обяви, че спират продажбите на чужда валута до второ нареждане. Ройтерс съобщава за опашки пред банките от хора, които се опитват да изтеглят спестяванията си и да ги превърнат във валута, за да ги защитят. Властите обаче отричат да има връзка между падащия курс на риала и новите западни санкции.