
Сам си сложил смъртоносните медикаменти чрез специална машина. Семейството му било до него
Италианец, парализиран преди 12 години след пътна злополука, умря днес при първото асистирано самоубийство в Италия, предаде Ройтерс, като се позова на организация, застъпваща се за законна евтаназия. Това съобщи БТА.
Четиридесет и четири годишният Федерико Карбони напусна този живот, след като сам си сложи смъртоносните медикаменти чрез специална машина. Семейството му беше до него, докато той умираше.
„Не отричам, че съжалявам, че се разделям с живота“, цитира неговите думи Асоциацията „Лука Косиони“, помогнала му да преодолее съпротивата на съдилищата и здравните власти. „Направих всичко, което можах, за да живея възможно най-добре и да се опитам да се боря с увреждането си, но вече съм на края на силите си – както психически, така и физически“, казал той.
Конституционният съд на Италия проправи пътя за асистираното самоубийство през 2019 г. въпреки силната съпротива на консервативни партии и на Римокатолическата църква. Съдът обаче заяви, че местните здравни власти трябва да прегледат и да одобрят всяко искане.
Карбони получи през ноември 2021 г. разрешение да приеме смъртоносните медикаменти, след като спечели две съдебни дела и преодоля първоначалния отказ на здравните власти.
В окончателното си решение етична комисия посочи, че състоянието на Карбони отговаря на изискванията, определени от Конституционния съд, включващи хронична и необратима патология, причиняваща страдание, което човекът смята за непоносимо.
Неговият случай съдейства за активизиране на подкрепата за поддръжниците на правото на смърт, които миналата година събраха над един милион подписа в опит да постигнат организиране на референдум, който да направи евтаназията по-достъпна.
Конституционният съд обаче отхвърли петицията, като каза, че гласуване по въпроса не би защитило в достатъчна степен „слабите и уязвими“ хора.
Асистираното самоубийство е законно в съседна Швейцария от 1940-те години, което прави страната привлекателна дестинация за „туризъм на смъртта“, както го наричат някои. То също така е законно в Белгия, Нидерландия, Люксембург и Испания.