
Защо 400 тежки оръдия могат да обърнат ситуацията в полза на Украйна
Киев винаги е една стъпка напред, по-добри са в радиолектронната война
В предишния брой публикувахме интервю с Камен Невенкин, в което той обясни защо толкова много руски генерали загиват и защо като цяло Русия се проваля в тази "специална операция".
Камен Невенкин е независим изследовател, посветил над 20 години от живота си на военната история и на Втората световна война. Той е най-издаваният български автор по тази тема в чужбина и пише предимно на английски език. През 2020 година с книгата си "Крепостта Будапеща. Обсадата на унгарската столица" Невенкин спечели голямата награда на сайта за книги за военна история – "Стоунбукс", в конкуренция с над 20 000 заглавия. Контактува с военни експерти от цял свят и участва в различни дискусии за хода на войната в Украйна.
- Как Ви изглежда сблъсъкът между руската и украинската армия? В предишно интервю обяснихте, че руската се води професионална, но в същността си много прилича на наборна?
- Сегашната руска армия, воюваща в Украйна, може да се опише като "многопластова". Освен т.нар. "контрактники", за които споменах предния път, реално има и наборници (във флота), както и наемници ("Вагнер"). Към всичко това трябва да добавим и силите на т.нар. Донецка (ДНР) и Луганска (ЛНР) републики. При тях има една особеност - там се извършва тотална мобилизация.
Някои дори шеговито ги наричат "женски" републики (ЖНР), защото прекалено много мъже са изпратени на бойното поле. Това "опълчение" няма нищо общо с така наречените контрактники, които са на договор. Подобно на времената на Сталин, мъжете от "женските" републики се използват за пушечно месо.
Недостигът на жива сила принуждава руснаците да предприемат някои доста нестандартни мерки. От началото на май, приблизително от момента, когато приключиха с Мариупол, в Русия разгърнаха мрежа от "военкомати" - военни комисии, същите като през Втората световна война. Представляват пунктове, в които военна комисия набира войници - за пушечно месо. Изнасят концерт, правят едно бунгало със знамена и канят: "Заповядайте, да станете войници". Отпред са поставили онези гумените човечета, които се клатят във всички посоки.
За разлика от тях украинската армия след 2014 г. се подготвя изцяло по стандартите на НАТО, с учебници, с консултанти.
Като цяло Украйна има по-голям човешки резерв, отколкото Русия, защото Кремъл не може да обяви мобилизация, без да обяви война. В случая всичко е срещу Русия - затова смятам, че в дългосрочен план Украйна може да издържи много по-дълго, а ако получи и достатъчно въоръжение, ситуацията може да се промени радикално.
Много важен е и гръбнакът на армията - сержантският състав. Говорих с един пенсионер от руската армия и той твърди, че при тях сержанти (като институция) на практика няма, а точно те са връзката между войниците и офицерите. Именно затова сега се опитват да въведат това липсващо звено и в украинската армия.
- Защо различни военни от НАТО, от Украйна, включително президентът Володимир Зеленски казват, че войната ще се реши от оръжията?
- Защото е така. Украйна в момента получава артилерийски оръжия от много страни, всяка от тях дава по малко - получават 155-милиметрови оръдия по натовски стандарт. В армиите на Алианса снарядите са еднотипни. Стандартизацията е едно от големите плюсове на Съюза. Русия има огромно предимство в артилерията, но 150 натовски оръдия са еквивалентни на 500 руски с подобен калибър. Тоест ако руснаците имат 1500 - 2000 от тях, а Украйна получи като дарение от НАТО около 400, то може да се постигне паритет, защото един натовски снаряд от 155 мм произвежда 25 хил. шрапнела, а руският, който е 152 мм - 8-9 хил. шрапнела. Това е причината всички военни да говорят за оръдия. Натовските са с GPS навигация, с чипове, а руските са като от Втората световна война. Така че оръдията, както и реактивните установки ще решат войната.
Много е важно да се знае още нещо - войната е в две фази - първата беше почти без позиционни битки, сега с Донбас се връщат към стил, познат от Втората световна война с много артилерия, което доведе до намаляване на загубите на руснаците. Средно те са 100 - 200 души на ден, а при украинците 50 - 100 души, но това е свързано с много разрушения.
Наскоро един руски експерт обясняваше до какво може да доведат загубите. По думите му, за да формират моторизиран пехотен полк от нулата, на тях им трябват 8 - 9 месеца. Но в авиацията ситуацията е абсолютно различна, защото най-тежки са загубите на пилоти. Пак според него летец, завършил висше военно училище, реално може само да каца и да излита.
Необходими са му години практика, за да стане наистина добър. В първата фаза и двете страни претърпяха големи загуби във въздуха, руснаците също го признават. Сега въздушна активност почти отсъства или е сведена до акции да кажем от по 4 самолета, които бомбардират някъде Загубите на качествени пилоти са ужасни и вече и двете страни ги пазят като зеницата на окото си.
- Има ли данни какви са реалните загуби на руснаците?