
Още 4 мъртви делфина са били открити в Одеска област. За това съобщи във Фейсбук докторът на биологичните науки, служител на Националния природен парк „Тузловски лимани“ в Украйна Иван Русев, който твърди, че те са загинали в резултат на руската агресия и блокиране на корабоплаването в Черно море.
"В Националния парк "Тузловски лимани" отново бяха открити три мъртви азовски делфина, а близо до националния парк беше открит белоцев делфин. Бойните действия се провеждат с използването на надводни лодки и подводници, където се използват хидролокатори. Използването на хидролокатори (сонари) създава мощни звуци, които влияят негативно на здравето на животните: делфините навлизат в зоната за облъчване на навигационните устройства на съдовете. Делфините също страдат от мощни експлозии по време на бомбардировката, която продължава дни подред. Когато са засегнати от навигацията и органите на слуха, делфините не могат да прилагат ехолокация, което означава, че при загуба на ориентация, животните губят акустичен контрол над околната среда. "Слепите" делфини са в стрес и паника, неспособни да се ориентират в пространството. В резултат на това те се сблъскват с всякакви препятствия, включително противопехотни мини, разбиващи се в скала. А главното е, че такива "парализирани" делфини не могат да ловят риба и бързо се изтощават. Отпуснати от удара на хидролокатори делфините, "слепи", в стресирано състояние рязко губят имунитет и стават обект на автономно заразяване от инфекции, вируси, които живеят в тях постоянно. Това е на първо място характерен за делфините морбиливирус. Изтощените делфини са слаби делфини, хващат се в мрежите на турските рибари, без дори да реагират на пингъри - специално устройство за отблъскване на делфини, което турските рибари ползват", написа биологът.
Казва, че руските учени обясняват многобройните смъртни случаи на делфини в Черно море по време на военните действия с инфекциозни заболявания и улавяне в мрежи. Русев обаче опровергава тези версии и твърди, че заразата е вторично явление по време на военни действия. Здравите делфини имат силна имунна система и смъртта от инфекции е изключително рядка.
"Основната причина са военните действия. За възстановяване на популациите на делфини след победата е необходимо да се създаде природен резерват или национален природен парк в северозападната част на Черно море или значително да се увеличи акваторията на Тузловските лимани, където всеки агресивен фактор ще се изключи ограничаване на размножаването им и възстановяване на популациите“, отбеляза Русев.
Припомня, че днес, 4 юли, е Международният ден на делфините в плен (World Day for Captive Dolphins). Инициативата за създаване на този ден е на активисти за правата на животните, които смятат за недопустимо използването на делфини и други морски бозайници за военни цели, както и отглеждането им в плен.
Преди седмица Русев обяви, че повече от 3 хиляди делфини са загинали в Черно море от началото на войната в Украйна на територията на няколко държави. Имало мъртви делфини по бреговете на няколко държави, включително и по българското Черноморие.
.