
След Втората световна Москва забранила на Унгария, Чехословакия и Полша да участват в американската програма за възстановяване
Отломки пред Бранденбургската врата, останки от разбити къщи във Франкфурт, опустошени улици в Дрезден. При посещението си в Украйна в края на май Олаф Шолц си припомни образите на разрушените германски градове след Втората световна война. Пред Бундестага малко след това германският канцлер изрази подкрепата си да се изготви план “Маршал” за Украйна, който да възстанови сринатата от войната страна, пише “Дойче веле”.
“Както тогава разкъсаната от войната Европа се нуждаеше от план “Маршал” за възстановяването си, така и днес Украйна има нужда от такъв”, заяви Шолц. Темата бе обсъдена и на срещата на Г-7 в замъка Елмау в Бавария. Но какво точно се крие зад плана “Маршал” и как инициативата би могла да промени перспективите пред Украйна?
Европа се възстановява, а САЩ печелят нови пазари
След края на Втората световна война Европа изпада в икономическа и политическа разруха. За да подпомогне икономически Стария континент, американският държавен секретар Джордж Маршал през юни 1947 г. предлага Програма за европейско възстановяване, останала в историята като плана “Маршал”.
В рамките на инициативата САЩ предоставят заеми за възстановяване и се договарят да доставят стоки, суровини и храни на Европа. Така в периода 1948-52 г. повече от $ 12 млрд. са разпределени между 16 европейски страни, сред които са Германия, Италия, Франция и Великобритания. Само Западна Германия тогава получава $ 1,5 млрд. заем. Отпуснатите финанси не просто насърчават европейската икономика, но и създават нови експортни пазари за Вашингтон.
Планът “Маршал” имал и своята политическа страна. Не всички европейски държави са се възползвали от отпуснатите средства. САЩ искали чрез тях да ограничат влиянието на СССР в Източна Европа, а Москва се страхувала от Запада и забранила на страни като Унгария, Чехословакия и Полша да участват в американската програма за възстановяване.
В колективната европейска памет на плана “Маршал” обикновено се гледа като на успешна концепция. Програмата за възстановяването на практика съвзела европейските икономики и утвърдила демокрацията. Днес планът често се посочва като пример за успешно следвоенно и следкризисно възстановяване.
Как би изглеждал съвременен план “Маршал” за Украйна?
Призивът на германския канцлер Олаф Шолц за изготвянето на такъв план е свързан най-вече с дългосрочните перспективи. Той очаква войната в Украйна да продължи още известно време. И подобно на плана “Маршал”, Западът ще се наложи да се подготви за продължителното възстановяване на Украйна. “Ще ни трябват още много милиарди за възстановяване - и това ще отнеме години”, обяви той пред Бундестага в началото на юни. Ето че месец по-късно милиардите се намериха, а 40 държави единодушно подписаха отпускането на необходимите средства.
Цялостната идея на ЕС е Украйна да поеме водеща роля във възстановяването си чрез координация със съюза, страните от Г-7 и Г-20, както и с международните финансови институции и организации.