
За нови случаи на изхвърлени на брега на Черно море в Украйна мъртви делфини съобщи биологът и природозащитник Иван Русев. Два делфина са били открити на брега в района на Национален природен парк "Тузловски лимани". Единият е бил отнесен обратно в морето, а вторият е бил завлечен от чакали.
"Известно е, че боевете на руснаците по Черно море се провеждат с помощта на подводници, където се използват хидролокатори. В резултат на използването на хидролокатори (сонари) се създават мощни звуци, които влияят негативно на здравето на животните делфините влизат в зоната на облъчване на съдовите навигационни устройства, което дерайлира техните навигационни и ехо с мощна акустична травма. Делфините също страдат от мощни експлозии по време на бомбардировката, която продължава дълго време. Когато са засегнати от навигацията и органите на слуха, делфините не могат да прилагат ехолокация, което означава, че при загуба на ориентация животните губят акустичен контрол над околната среда", обяснява екологът причината за откриване на много мъртви делфини по брега на морето.
Русев допълва, че "слепите" делфини са в стрес и паника, неспособни да се ориентират в пространството. В резултат на това те се сблъскват с всякакви препятствия, включително противопехотни мини, разбиващи се в скала. "А главното е, че такива "парализирани" делфини не могат да ловят риба и бързо се изтощават. Отпуснати от удара на хидролокатори делфините, "слепи", в стресирано състояние рязко губят имунитет и стават обект на автономно заразяване от патолозите на инфекции, вируси, в които живеят постоянно. Това е типичен вирус за делфините - морбиливирус. Не е изключено, че от характера на вълните от сонарите, а в резултат на бомбардировки и децибелни нива на "шум на войната", при делфините при рязко излизане на морската повърхност, има газова емболия или декомпресионна болест поради бързото намаляване на налягането на околната среда, което води до разтвор в кръв и азот, започва да изпуска балончета в кръвта на делфина; пяна на кръвта и разрушаване на клетъчната стена и кръвоносните При тежка форма на газова емболия - декомпресионна болест може да доведе до парализа или смърт на животно, изхвърлено от морето", допълва Русев.
Той обяснява и какво се случва с мъртъв делфин на брега. Разказва, че при последния случай е бил поставен фотокапан на брега край мъртвия делфин. "На сутринта, когато пристигнахме на мястото на експеримента, делфинът го нямаше. Преглеждайки файловете, научихме, че чакалите са взели делфина и са влачили на значително разстояние част от хребета. Така, като се появи на брега, мъртвият делфин може да изчезне на следващия ден, въпреки че има изключения, че някои трупове могат да лежат дълго", обяснява екологът.
Прави и извод, че заради това действителните данни за мъртвите черноморски делфини са много ниски, защото намирането и преброяването на всички изхвърлени в морето животни е практически невъзможно. Добавя и, че в сравнение с предвоенния период, сега само 3-5% от бреговата линия вече има достъп за наблюдение. От друга страна морето изхвърляло не повече от 5% от всички мъртви делфини. Останалите 95% отивали на морското дъно.