
Международното търговско споразумение АСТА цели да се бори с мащабна нелегална дейност и не обхваща действията на обикновените потребители. Това се казва в изявление, с което Еврокомисията дава становище и опровергава някои от очакваните последствия. Противоречивото споразумение предизвика остра вълна от недоволство заради опасения, че ще въведе контрол в интернет. То предвижда доставчиците да бъдат задължени да докладват за обмен на данни в мрежата, засягащ авторски права.
Споразумението бе подписано в Токио на 26 януари от представители на ЕС, 22 страни членки, сред които и България, САЩ, Япония и др. На митинг срещу него излязоха хиляди поляци, а главният докладчик по въпроса на Европарламента се оттегли. За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде одобрено от парламентите на всички страни в ЕС.
В своето становище от ЕК опровергават 10 мита, свързани с ACTA:
Мит 1: Ще ограничи достъпа до интернет и ще цензурира онлайн сайтове
В текста по споразумението няма да откриете нито един параграф, в който да се споменава подобно нещо. Целта на ACTA е да се бори с мащабна нелегална дейност, зад която много често стоят криминални организации. Тя не обхваща действията на обикновените потребители. Интернет потребителите могат да продължат да споделят непиратски материали или информация в глобалната мрежа. ACTA няма да ограничава правата на човека, нито пък ще сваля интернет сайтове за разлика от предложените законопроекти в САЩ (SOPA и PIPA).
Мит 2: Ще доведе до проверки на лаптопите на пътниците при граничния контрол и до следене на интернет трафика
В споразумението изрично са споменати зачитането на личната неприкосновеност, свободата на словото и на личните данни. Записано е, че пътниците не подлежат на проверки, ако продуктите с нарушени авторски права не се притежават с търговска цел или лицата не са част от мрежа за незаконен трафик на стоки.
Мит 3: Споразумението е секретно
Текстът му е достъпен публично. Преговорите по ACTA не се различават от тези при изготвянето на други подобни международни споразумения. Обществото е информирано от стартирането на преговорите за целите и основните параметри. ЕК публикува редовни доклади за хода им от април 2010 г. насам.
Мит 4: Ще доведе до въвеждане на правилото за "трите грешки" при нарушения или че ще задължи интернет провайдърите (ISP) да следят или филтрират информацията, която минава през тях
ACTA не води до налагане на наказателна система от типа на "трите грешки" при нарушения на авторските права. Нито пък задължава интернет провайдърите да наблюдават или филтрират съдържанието на техните потребители.
Мит 5: Ще попречи на бедните страни да купуват евтини лекарства
Няма клаузи в ACTA, които могат да окажат влияние върху законната търговия на генерични медикаменти или на световното здравеопазване.
Мит 6: Застава само зад правоносителите на интелектуална собственост и премахва гаранциите, които съществуват в момента в международното право
Точно обратното, ACTА е изработено с гъвкави условия и съдържа гаранции, които да позволят на участниците в споразумението да изготвят подход, който да балансира между всички засегнати права и интереси, като се съобразява с тяхната икономическа, политическа и социална среда, както и със съответното местно право.
Мит 7: Приемането му ще изисква промени в законодателството на ЕС и/или на национално нивона отделните държави
Клаузите на ACTA са съвместими със съществуващото законодателство на ЕС. Споразумението не изисква каквато и да било ревизия на стари или приемането на нови нормативни актове, както и няма да налага на страните членки да ревизират своите законови мерки или инструменти. ACTA е съобразено с международното право.
Мит 9: АСТА е договорено самостоятелно, за да се избегнат преговори на по-високо международно ниво, като СТО или Световната организация за интелектуална собственост (WIPO)
ЕК би предпочела да повдигне проблемите, свързани със защитата на правата на интелектуална собственост, в СТО или WIPO и да направи редица предложения, които да имат ефект. Ключовият проблем е, че някои членове на тези организации се противопоставят на провеждането на дебати и налагането на подобни мерки. АСТА налага международни стандарти за защита на интелектуалната собственост и всички останали държави са добре дошли да се присъединят към него.
Мит 10: ЕС ще наложи разпоредбите на трети страни чрез използване на клаузите на споразуменията за свободна търговия
Засега няма подобни намерения и не са обсъждани при двустранните търговски преговори, осъществени от ЕС. (24часа)
РЕАКЦИЯ
Скептичен съм, че АСТА ще промени нещо, особено пък за България, която винаги е била в предните редици в промяната на законодателството си в тази посока, коментира икономическият министър Трайчо Трайков. Според него България е в групата на страните, които най-добре отговарят на постановките в споразумението. Този документ създава ангажименти по-скоро на останалите държави, каза той. Подписването на документа в Токио не предопределяло липсата на дебат, който тепърва предстоял.