
Студентка от Зимбабве в Съчуанския университет внимателно изрязва красиво цвете от хартия. Тя чувства голямо удовлетворения от първия ѝ досег до това традиционно китайско изкуство. На гърдите ѝ е закачена брошка от традиционен китайски възел, съобщава Радио Китай.
Неотдавна бе даден старт на събитие под мотото „Културна обиколка на чуждестранни преподаватели и студенти в Съчуан“. В нея се включиха 48 учители и студенти от 26 различни държави от 13 университета в провинция Съчуан. Те посетиха градовете Чънду и Дъян, където се докоснаха до чара на традиционното нематериално културно наследство на Китай, както и до древната култура на провинцията.
„За първи път се докосвам директно до нематериалното наследство на Китай. Изрязването на фигури от хартия и тъкането са много интересни, но трудни. Изискват голяма точност и умения“, обяснява студентката от Зимбабве. Тя дава много висока оценка на усилията на Китай за опазването на традиционната култура и древните умения и се надява на повече подобни събития. „Докато съм в Китай искам да посетя повече различни места извън университета и да общувам с местните хора. Това ще разнообрази моите преживявания с китайската култура.“
В едно село в край град Дъян студент от Пакистан, който следва китайска медицина в Университета на Чънду, записва всеки детайл за картините за Пролетния празник - как ги рисува художникът, изрисуваните с ярки цветове стени на местните жилища, какви културни продукти има на тази тема, дори какви са впечатленията на чуждестранните преподаватели и студенти. „Тези картини съчетават перфектно въображението с реалния живот на китайците, ярките цветове имат различно значение, всеки елемент е изключително интересен. Затова картините се харесват от интернет потребителите от целия свят.“
Този студент от Пакистан е видеоблогър и е публикувал почти 30 клипа, в които разказва за живота си в университета, за вкусната съчуанска кухня, за красивите пейзажи, за традиционната култура и т.н. Той обяснява, че чрез тези видеоклипове може да запази хубавите спомени за Съчуан, както и да покаже на повече хора истинския Китай и културата му. „Затова реших да записвам всяко събитие по време на обиколката и да публикувам клипове всеки ден. Надявам се повече хора да се влюбят в Китай и провинция Съчуан чрез моите видеа.“
Студент от Камерун бе развълнуван от „археологическите слепи кутии“ на „Сансиндуей“. Те предлагат на потребителите възможност да се почувстват като археолози и сами да „открият“ културна реликва, например златната маска. „Тази игра е много забавна и интересна. Чрез нея мога да разбера повече за историята на златната маска и културното ѝ значение.“ Студентът от Камерун сподели също, че е голям фен на китайската култура. Участието му в тази културна обиколка му дава възможност да разбере по-добре наученото от интернет и книгите. „С добрата теоретична основа и практически опит мога да разбера по-добре и науча повече за китайската култура“, уверен е той.