
Ниски разходи и държавни стимули у нас отбелязани в доклад на Държавния департамент
България се разглежда от много инвеститори като привлекателна дестинация за инвестиции с ниски разходи и с държавни стимули. Това се казва в доклада за инвестиционния климат за 2022 г., изготвен от Бюрото по икономическите и бизнес въпроси към Държавния департамент. В частта за нашата страна се допълва, че тя предлага едни от най-евтините работни места в ЕС с ниски и плоски корпоративни данъци. Все пак американскато външно министерство отбелязва, че у нас се наблюдава най-ниската производителност на труда в ЕС и бързото свиване на населението може да изостри тенденцията.
“През 2021 г. България продължи да страда от пандемията от COVID-19 и свързаните с нея ограничения, въпреки че въздействието върху икономиката беше по-малко сериозно, отколкото в много други европейски страни. През 2021 г. правителството актуализира бюджета, за да включи повече публично финансиране на мерки, свързани с COVID... Туризмът, логистиката, секторите на услугите и автомобилният сектор бяха особено силно засегнати от пандемията”, пише в доклада. Там се отбелязва, че българската икономика е имала спад от 4,4% през 2020 г., възстановила се е до ръст от 4,2% през 2021 г. и се очаква да нарасне с 4,8% през 2022 г. Войната в Украйна и растящите цени на енергията и храните обаче заплашват тези очаквания за растеж.
САЩ разкриват, че чуждите инвеститори остават загрижени за върховенството на закона в България.
“Наред с ендемичната корупция инвеститорите цитират други проблеми, възпрепятстващи инвестициите, включително трудности при получаване на необходимите разрешителни, непредсказуемост поради чести регулаторни и законодателни промени, спорадични опити за отхвърляне на дългосрочни държавни договори и неефективна съдебна система”, пишат от Държавния департамент. Американското външо министерство припомня, че правителството на Кирил Петков, което дойде на власт през декември 2021 г., е посочило реформата на върховенството на закона като свой най-висок приоритет.
Докладът се уповава и на проучвания, които показвали постоянна липса на обществено доверие в главния прокурор и съдилищата. В документа се говори и за неправомерно политическо и бизнес влияние върху съдебните преследвания, включително с цел завладяване на доходоносни бизнеси.
Американците отбелязват, че у нас няма държавна агенция за насърчаване на външните инвестиции и не съществуват ограничения за местния бизнес да инвестира в чужбина.
“България обикновено подкрепя създаването и развитието на малък и среден бизнес във връзка с финансирани от ЕС програми за иновации и конкурентоспособност и със специален акцент върху капацитета за износ”, пише още в доклада. В него се набляга на това, че в страната има силен растеж в разработката на софтуер, техническата поддръжка и аутсорсинга на бизнес процеси. ИТ секторът пък е привлякъл редица американски и европейски компании в България и много от тях създадоха глобални и регионални центрове за обслужване в страната.