
Изискването за карантина на заразени с коронавирус в Австрия е история от днес.
Всеки, който е с коронавирус, вече не трябва да бъде в изолация. Това се посочва в правилата на социалното министерство на Австрия, публикувани днес.
Всеки, който не се чувства болен, но е заразен, може да отиде на работа. След това обаче трябва да носи FFP2 маска, ако излиза навън и на два метра край него няма други хора.
Носителите на коронавируса обаче няма да имат право да посещават болници, старчески домове, начални училища, детски градини и ясли.
Възобновеният болничен по телефона важи само за хора с COVID, а не за други заболявания. В по-ранния вариант по време на пандемията болничните можеха да се издават и за всички други заболявания по телефона, припомня Tiroler Tageszeitung Online. При издадените мерки от днес хората трябва да се върнат при лекаря за отпуск по болест – освен ако не се чувстват зле и (вероятно) имат COVID.
Междувременно Камарата на лекарите в Австрия би искала да може да се дава отпуск по болест и за хора, които са заразени с коронавирус и нямат никакви симптоми. „Настояваме за отпуск по болест при диагноза COVID, което в момента е невъзможно. В отпуск по болест да могат да излязат както тези със симптомите, така и тези без симптомите“, каза председателят на Камарата Йоханес Щайнхарт пред австрийския вестник Kurier. „Пациентите в риск не трябва да бъдат връщани бързо на работа, те трябва да бъдат лекувани възможно най-бързо. Освен това не искаме безсимптомните болни да се чувстват принудени да се върнат на работа преждевременно в резултат на премахването на карантината.“
Министерството на здравеопазването в Австрия съобщи, че отпуск по болест се дава, само ако не сте в състояние да работите.
Родителите на заразени деца трябва да останат вкъщи
Някои ограничения остават в сила въпреки карантината. Има забрани: болните от COVID да не влизат в болници, домове за хора с увреждания и санаториуми, детски заведения, начални училища и извънкласни центрове. Въпреки това служителите там имат право да са на работните си места и с маска, ако са заразени.
Тъй като децата с COVID нямат право да посещават детска градина и начално училище, работещите родители имат право да останат вкъщи, за да гледат децата си. Имат законно право да отсъстват от работа и продължава да им се изплаща заплата. Продължителността на този отпуск е максимум една седмица и служителите имат право на него в зависимост от случая, уточни Ö1.
Според Министерството на труда, ако детето трябва да остане вкъщи още няколко седмици след боледуването, то има право на това. Предпоставката е, че родителските грижи са абсолютно необходими в случая, например защото не могат да бъдат намерени други разумни алтернативи на грижите за болни деца.
От днес отново важи наредбата за рисковите групи в Австрия. По този начин могат да бъдат освободени от работа хора, които се страхуват от сериозни заболявания въпреки ваксинацията или които не могат да бъдат ваксинирани по медицински причини. На работодателите се възстановяват изцяло разходите по тази линия. Правилото е ограничено до края на октомври.