
Създаването на Световен съвет на китаистите е по инициатива на Изследователския институт „Един пояс, един път“ към Пекинския езиков университет
Преди по-малко от месец, на 20 юли, Пекинският езиков университет проведе първата среща, по време на която бе учреден Световен съвет по синология. Събитието се състоя онлайн и от българска страна бяха представени трима участника, съобщава "Радио Китай".
Един от тях е младата и очарователна китаистка, експерт и писател Ани Пешева. „За мен е голяма чест и отговорност да бъда част от този съвет, заедно със 105 други китаисти от цял свят“, сподели за КМГ Ани Пешева. По думите ѝ, Световният съвет по синология се създава по инициатива на Изследователския институт „Един пояс, един път“ към Пекинския езиков университет, който представлява научноизследователска база по китаистика.
Идеята на инициаторите е да се установи световен център по синология в Китай, в който ще могат да вземат участие китаисти от цял свят, да се обменя опит между отделните страни в сферата на историята, икономиката, политиката, философията, езика, литературата и културата на древен и съвременен Китай, да се финансират различни проекти, свързани с превода и издаването на книги за Китай, или преведени от китайски автори на съответните езици, както и да се организират научно-изследователски конференции, специализирани курсове за млади китаисти и още много други инициативи, обяснява г-жа Пешева.
От България постоянните представители са трима, от които Ани Пешева е едната. Китайското правителство подкрепя това начинание и отправи приветствие към участниците.
Ани Пешева вече действа активно в България за разпространението на китайската история, традиции, култура, литература, образование...
- Коя е Ани Пешева и защо е завладяна от „магичния Китай“?
- Когато навърших четиринайсет години със семейството ми заминахме за Китай, Майка ми, която беше от първото поколение китаисти в България, се беше съгласила да работи в българското посолство в Пекин. Няма да забравя датата 15 август 1987 г. – денят, в който за първи път кацнах на летището в Пекин. Всичко в Китай за мен беше толкова ново, завладяващо и различно! Последваха две години в руската гимназия в Пекин, две години в Пекинския езиков университети още три години в Пекински университет. След това съдбата ме отведе в Америка, където специализирах международни отношения в Станфордския университет, но никога не загубих връзката си с Китай.
Веднага след завършването си започнах да се занимава с разпространение на китайската култура в България, вече доста години организирам и провеждам специализирани курсове за българи, които обичат и се интересуват от китайска история, култура, изкуство, литература и медицина.
- Вие сте създател и учредител на българската Академия „Ханлин“. Разкажете ни повече за нея, за дейността и перспективите ѝ?
- Името на Академия „Ханлин” (на китайски „Ханлин“ означава „Гора от пишещи пера“) идва от древността. Тя е една от първите в света академии за наука и култура, основана по време на династия Тан (6-9 век). Българската Академия „Ханлин“ е сдружение с нестопанска цел. Тя е насочена към разширяване на познанията за необходимата хармония между Човека и Природата. Над 20 години Академия „Ханлин“ организира курсове по китайски език и култура, китайска медицина, чигун, китайско лечебно хранене и др. Благодарение на нашите лекции, много българи още повече заобичаха Китай и китайската култура, започнаха да се интересуват все повече и от традиционната китайска медицина. Към Академия „Ханлин“ има и Издателство „Ханлин“, което е специализирано за издаването на книги, свързани с Китай. Повечето от тези книги са авторски, писани от мен или майка ми, но има и от различни специалисти и експерти, свързани с китайската култура, медицина, история.... Има също така и книги от китайски автори, преведени на български език. Вече са издадени над десет книги.
- Г-жо Пешева, най-новата книга, издадена от „Ханлин“ ще бъде представена съвсем скоро пред българската общественост. Нейното заглавие е „Пътуване из магичния Китай“ и е една от малкото, издадени у нас и свързани толкова дълбоко с Китай. Защо решихте да я напишете, каква е идеята и основните послания в нея?
- Китай е необятен и аз от няколко години мисля сериозно по въпроса да напиша книга за тази велика страна! За съжаление, само в една книга не могат да бъдат описани всички знания, информация и опит, свързани с Китай и тогава реших че трябва да се оформи поредица, която ще представя местата, които съм посетила в Китай – историята, културата и интересни подробности за тях, прочути личности, които са живели в тези градове... В „Пътуване из магичния Китай“ разказвам за два известни и прекрасни китайски града – за Суджоу, известен с древните си градини, едно от най-красивите кътчета на света и за град Ичан, който се намира в провинция Хубей. Това не е толкова пътепис, а по-скоро едно пътуване из необятната култура и дълбоката духовност на Китай, запознаване с традициите и ценностите, с мислите и въжделенията на интересни личности от историята и съвремието.
- Запознайте ни и с някои от книгите, издадени от „Ханлин“, свързани с Китайската медицина, защото много хора в България, вече се интересуват много от традиционната китайска медицина и начините за лечение на различни болести по алтернативни начини?
- Наистина много българи вече проявяват огромен интерес към китайската медицина и алтернативните методи на лечение. По време на живота ми в Китай имах възможности и се запознах лично с много специалисти по китайска медицина. На базата на срещите и разговорите ми с тях и на моето усилено изучаване на подробности в тази област, аз успях да се мотивирам и да подготвя няколко книги, свързани с китайски методи на лечение – акупресура, акупунктура, също и етимологията на отделните заболявания и какви методи биха помогнали. Искам да добавя, че Академия „Ханлин“ се гордее и с подготвянето и издаването на българо-китайски разговорник, който се оказа много търсен.
- Един от приоритетите на правителството на КНР е образованието, бихте ли споделили мнението си, като китаист, какво е основното в тази насока и как страните ми могат да си сътрудничат в тази област?
- Китайците са изключително практични и умни хора и ръководителите на страната разсъждават много мъдро по отношение на образованието! В китайския език има една поговорка: „Докато съм жив, все ще се уча.“ Важно е да се каже, че китайците се учат не само за да придобият някаква по-висша степен, да си намерят по-добра работа или по-висока заплата, но те се учат заради самите знания. По улиците на Пекин , и не само- се виждат толкова много четящи хора. За Китай образованието е от първостепенно значение. Колкото повече знания има човек, толкова това е по-полезно за него. И това е заложено още от древността, от преди 2000-3000 години. В Китай винаги много се е ценял образованият човек. Защото такъв човек е не само полезен за себе си, но и за цялата държава.
Знаем, че всичко, което КНР прави е добре обмислено, по най-внимателен начин, като целта е да се извърши най-доброто за хората, да се постигне най-оптималната среда и условия за всички видове дейности. И това се вижда във всички сфери на живота в Китай. Във всяко отношение китайската страна е постигнала много високо ниво. Китай е единствената страна в света, единствената култура, която е постигнала това високо ниво във всяко отношение. Така е и с образованието. Затова има много какво да научим от Китай. Сътрудничеството между България и Китай е много важно и аз съм много доволна, че в България, в няколко университет има специалност „Китайски език“, а също в Пекинския университет много китайци изучават български език. Надявам се това сътрудничество да се разширява в бъдеще, защото има много добра основа, а съществуват и много нови области, в които то може да се развива занапред, особено след създаването на Световния център по синология в Китай.