
Много мъже в Иран изискват от своите половинки официален документ, доказващ тяхната девственост. В противен случай те не биха ги взели за съпруги, съобщава Би Би Си.
Според Световната здравна организация (СЗО) подобна практика нарушава правата на жените, а все повече активисти призовават за нейното спиране.
След като Мариам не прокървила на първата си брачна нощ, нейният съпруг я обвинил, че го е измамила да се ожени за нея, въпреки че не е девствена. Тя се опитала да го убеди, че не е правила извънбрачен секс, но мъжът й настоял тя веднага да си изкара сертификат за девственост от гинеколог. Специалистът установил, че девствената ципа (химен) на Мариам е много еластична и за това тя не била прокървила по време на първата брачна нощ.
Жената твърди че съпругът й наранил нейната гордост в най-интимния момент от съвместния им живот. Тя допълни, че мъжът не спирал да я обижда докато не излязъл резултата от теста при гинеколога.
Мариам не могла да издържи на нападките и в момент на отчаяние взела хапчета и се опитала да се самоубие. Нейни роднини я намерили точно навреме и я закарали в болница, където оцеляла по чудо.
СЗО уточнява, че подобни тестове нямат научна стойност и не могат да докажат дали една жена е девствена или не е.
Но напоследък нещата започват да се променят. Жени и мъже в цялата страна водят кампании за прекратяване на тестовете за девственост. Миналия ноември онлайн петиция получи почти 25 000 подписа в рамките на месец. Това бе първият път, когато множество граждани на Иран открито застават срещу унизителната процедура.
Иранката Неда настоява, че това е нарушаване на личния избор. Тя загубила своята девственост на 17-годишна възраст от своето гадже. Паникьосала се и започнала да търси изход от ситуацията. Решила да се подложи на процедура по възстановяване на химена. Подобен тип медицинска интервенция е тема табу в Иран и въпреки че е напълно легална никоя държавна болница не би се съгласила да я извърши. С много усилия Неда успяла да открие частна клиника, която се съгласила тайно да извърши процедурата срещу много висока сума пари. За да си я позволи Неда се принудила да похарчи абсолютно всичките си спестявания, да продаде лаптопа си и златните си бижута. Преди да легне на операционната маса, тя била принудена да подпише документ, че отговорността е лично нейна, ако възникнат усложнения. Процедурата била извършена от акушерка и продължила около 40 минути.
Процесът на възстановяване бил дълъг и болезнен за Неда. Болката била толкова силна, че няколко дни момичето не можело да си движи краката. През цялото време тя пазила в тайна своите премеждия. Не можела да си позволи семейството и да узнае за случващото се, защото иначе биха я отхвърлили.
Накрая всичко, което Неда преживяла, било напразно, защото година по-късно срещнала своя годеник. На първата им брачна нощ тя не прокървила. След това той я обвинил в измама и я изоставил.
Въпреки че СЗО осъжда сертификата за девственост като неетичен и без каквато и да била научна подкрепа, той продължава да се прилага в няколко страни, сред които са Ирак и Индонезия.
Противно на твърденията на властите повечето искания за удостоверение за девственост обаче все още идват от двойки, които планират да сключат брак. Затова се обръщат към частни клиники – често придружавани от родителите на бъдещите си съпрузи.
Процедурата предполага гинеколог или акушерка да направи преглед и да издаде удостоверение. То включва пълното име на жената, името на баща й, нейното ЕГН и нейна снимка. Там специалистът описва състоянието на нейния химен и включва заключението: „Това момиче изглежда е девствено“. След лекаря на сертификата се подписват и двама свидетели - обикновено майката и свекървата на булката.
Според доктор Фариба, която издава подобен тип удостоверения, процесът на тяхното издаване е наистина унизителен. Но тя вярва, че той помага на младите момичета да създадат семейства. Специалистката признава, че понякога лъже семействата на своите пациенти, за да предпази момичетата. Дори и да установи, че пациентките й не са девствени, тя уверява техните близки в противното.
За много мъже в Иран бракът с девственица си остава основна ценност.
Али е жител на град Шираз в Иран. Той смята, че ако едно момиче загуби девствеността си преди брака, тя не може да бъде надеждна. Според него тя може да напусне съпруга си заради друг мъж. Али открито заявява, че е спал с 10 жени извън брачното ложе. В своя защита казва, че просто не могъл да се въздържи.
Али приема, че има двоен стандарт за жените в иранското общество, но казва, че не вижда причина да се скъса от традицията на сертификата за девственост. Според него обществените порядки приемат, че мъжете имат повече свобода от жените. Гледната му точка се споделя от много хора, особено в селските и консервативните райони на Иран.
Въпреки нарастващите демонстрации срещу теста за девственост, като се има предвид, че тази идея е толкова дълбоко вкоренена в иранската култура, мнозина смятат, че е малко вероятно скоро правителството да забрани практиката.