
Подходът на Турция да бъде двоен агент се оценява като по-ефективен от общия западен план
Бъдещото развитие на събитията във и около Украйна до голяма степен зависи от конкретните резултати от една ключова среща, проведена в четвъртък. Такова мнение изказа висшият руски сенатор Григорий Карасин, цитиран от ТАСС.
Далеч от фронтовата линия в западния украински град Лвов Володимир Зеленски посрещна Антониу Гутериш и Реджеп Ердоган. Не че досега десетки лидери на различни страни не гостуваха на украинския президент. Надеждите за развитие обаче се възродиха именно заради присъствието на турския президент.
В началото на август
Ердоган гостува и на руския лидер Владимир Путин в Сочи,
като си гарантира подкрепа за по-нататъшните си военни операции в Сирия, както и задълбочаване на сътрудничеството между двете страни в куп сфери. Две седмици по-късно турският президент е в Лвов и говори не само за разширяване на износа на жито в Черно море, но и за мир. Базираният в Истанбул Съвместен координационен център, който включва представители на Турция, Украйна, Русия и ООН, наблюдава процеса на износ на зърно от черноморските пристанища. В Лвов обаче липсваше руски представител, който да обсъжда евентуалното разширяване на износа.
Според анализатори обаче това споразумение е само началото, а Ердоган се готви за много по-мащабен дипломатически успех. Още преди провеждането на срещата, по турските телевизии се заговори, че президентът отива да се срещне със своя украински колега, за
да го убеждава да отстъпи пред Русия и да се постигне веднъж завинаги примирие,
а именно Турция да се бие в гърдите колко важна роля е изиграла.
Олексий Арестович, съветник на ръководителя на украинското министерство на вътрешните работи, призна, че този сценарий е много вероятен, но допълни, че не иска и да си представя каква би била реакцията на президента Зеленски. По негово мнение лидерът на републиката би отхвърлил всяка мирна инициатива, но това по никакъв начин не би попречило на Ердоган да изпълни онова, за което е отишъл в Украйна.
Подходът на Турция - да бъде двоен агент в конфликта между Киев и Москва - се оценява от много анализатори като по-ефективен от общия западен план. Въпреки това Ердоган е смятан за най-хлъзгавия член на НАТО по отношение на своята преданост към ценностите на алианса. Докато Турция има силни връзки с Русия, тя също така поддържа своите търговски и военни отношения с Киев, като подкрепя териториалната цялост на страната и се противопоставя на руската анексия на Крим.
Но какво всъщност цели Ердоган със своята двойна игра?
От една страна, Зеленски има основания да благодари на турския лидер, който се опитва да се представи като неутрален посредник. Той балансира между Русия и Украйна, за да позволи възобновяването на износа на зърно от блокираните пристанища. Освен това турска компания, на която един от шефовете е именно зетят на Ердоган, е доставчикът на безпилотните самолети “Байрактар”, които дадоха решителен тласък на украинските сили на бойното поле и предизвикаха гнева на Путин. Турция също затвори Черно море за военноморско подкрепление на Москва през Босфора.
От друга страна, Анкара е изправена пред обвинения, че печели от войната, или по-скоро това, което експертите по санкциите наричат “черен рицар” - нация, която помага в избягването на международното ембарго за своя собствена изгода.
Ръстът в търговията между Турция и Русия и приемането на руска платежна система от турските банки след избухването на войната предизвика спекулации, че Анкара е забелязала предимствата от подаване на ръка за помощ на Москва, докато собствената ѝ лошо управлявана и осакатена от 80% инфлация икономика има нужда от този съюз.
Много западни дипломати обаче не прощават двойната игра на Турция. “Не можеш да бъдеш с двете страни в такава война. Това е член на НАТО!”, оплака се пратеник на една от членките на ЕС. Не е за подценяване и фактът, че Путин допуска в близкото си обкръжение този двоен агент. Това ще рече, че на този етап той трябва да поеме риска да бъде изигран от т.нар. негов съюзник, защото има нужда от влиянието му.