
Тази седмица палестинският президент Махмуд Абас предизвика гневни реакции при визитата си в Берлин, след като по време на съвместна пресконференция с канцлера Олаф Шолц отказа да осъди смъртоносното нападение на палестински екстремисти от бившата палестинска паравоенна организация "Черния септември" срещу израелски спортисти на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година. Вместо това Абас отвърна, че може да посочи "50 Холокоста", извършени от Израел, пише БТА.
Шолц беше подложен на критики, че е реагирал със закъснение на изказването на палестинския президент. Канцеларията на Шолц заяви, че той е разговарял с Лапид за обсъждане на отношенията между Германия и Израел.
"Канцлерът подчерта, че остро осъжда всеки опит за отричане или омаловажаване на Холокоста", каза говорителят на канцлерството Щефен Хебещрайт, цитиран от Асошиейтед прес.
"Коментарите на президента Абас в Берлин бяха непоносими и напълно недопустими за канцлера и цялото германско правителство", заяви той.
В четвъртък Шолц проведе телефонен разговор с израелския министър-председател Яир Лапид, в който заяви, че всеки опит за омаловажаване или отричане на Холокоста е недопустим, предаде Ройтерс.
Абас също се опита да смекчи ефекта от възмущението, което изказването му предизвика, отбелязва в. "Зюддойче цайтунг”, като се позовава на палестинската информационна агенция Уафа. Абас е заявил, че Холокостът е "най-отвратителното престъпление в съвременната история на човечеството". Той е подчертал, че думите му се отнасят до "престъпленията и кланетата срещу палестинския народ, извършени от въоръжените сили на Израел след Накба". "Тези престъпления не са престанали и до днес", е заявил палестинският президент, цитиран от Уафа, визирайки процесите след основаването на Израел през 1948 г., принудили стотици хиляди палестинци да напуснат домовете си. Палестинците наричат тези събития "Накба", което означава катастрофа.
Днес говорител на германската полиция заяви пред в. "Билд", че специализиран криминален отдел в Берлин е започнал предварително разследване по "първоначално подозрение" за подбуждане на етническа омраза във връзка с изказване на палестинския лидер Махмуд Абас за Холокоста.
"Билд" посочва, че според германското външно министерство Абас се ползва с имунитет срещу съдебно преследване, тъй като е в страната на "официално посещение". В същото време професорът от университета в Аугсбург и експерт по наказателно право Михаел Кубицил подчертава, че присъствието на палестинския лидер в Берлин по покана на германското правителство не е решаващ фактор за получаване на имунитет. Според него много лица приемат покана от държавни органи, без да се ползват с имунитет. Следователно е важно дали той е посетил Германия като "представител на друга държава".
Затова въпросът "дали Палестина е държава, или не" е от решаващо значение, обобщава Кубицил, а Германия не признава Палестина като държава, допълва "Билд".
Скандалът около изказването на Абас и реакцията на Шолц обаче засенчи някои съществени моменти от посещението на палестинския президент в Германия, както и от по-широкия контекст на тази визита.
В неделя израелски войници разрушиха малка соларна система в палестинско село, разположено южно от град Хеброн на Западния бряг, и конфискуваха 13-те ѝ соларни панела. Израел оправда действията си с подозрението, че инсталацията е изградена без надлежното разрешение, отбелязва австрийският вестник "Дер щандарт". Въпреки това слънчевите панели са в експлоатация от 2011 г. и израелската администрация е знаела за тяхното съществуване, пише още изданието.
По думите на Елад Ориан, основател на израелско-палестинската организация "Комет-Ем И" (Comet-ME), която е специализирана в изграждането на източници на възобновяема енергия в отдалечени райони, общият план, представен на властите от строителите на соларната система, все още е в процес на разглеждане. Ориан реагира на разрушаването на соларната система неразбиране. Според него 13-те панела са поставени с финансова помощ от страна на германското външно министерство. Представителството на Берлин в Рамала не отрече това, но и не направи коментар по въпроса, отбелязва в. "Дер щандарт".
В началото на годината инициативата на Европейския съюз "Тийм Юръп" ("Team Europe") подписа споразумения на стойност около 200 милиона евро за стимулиране на палестинската икономика, подпомагане на устойчивите зелени инвестиции и икономическото възстановяване от пандемията от коронавирус, съобщи пресцентърът на представителя на ЕС за Западния бряг, ивицата Газа и Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци.
В официалното прессъобщение от събитието се посочва, че отпуснатите средства ще дадат възможност за нови инвестиции на много палестински компании във възобновяеми енергийни източници, енергийната ефективност и екологични проекти, като ще послужат за подкрепа на екологичния икономически преход на Палестина и ще подсилят енергийната ѝ независимост.
Според в. "Дер щандарт" разрушената от израелските сили в неделя соларна система край Хеброн оставя без ток около 40 палестински селяни. Макар и да засяга малко хора, случаят е показателен за пречките, с които се сблъсква ЕС при опитите си да подкрепи палестинците в региона.
По време на церемонията по сключването на договорите германският представител Оливър Овча заяви: "Радвам се да бъда свидетел на подписването на допълнителното финансиране на ЕС за Европейската фондация за гарантиране на палестинските кредити. Тази подкрепа, която допълва предишното финансиране, отпуснато от Германия, е доказателство за големия успех на сътрудничество между Германия, ЕС и палестинската страна. Освен това финансовите средства ще окажат значително въздействие в региона. От създаването на фондацията досега са предоставени повече от 15 000 кредита на стойност около 395 млн. долара, благодарение на които са създадени и поддържани около 46 000 работни места".
"Г-н канцлер, как Германия може да помогне за защитата решението за две държави и отново да се съживи мирния процес, предвид това, че израелското правителство се освобождава от отговорността си към всички споразумения и не се придържа към тях", попита във вторник един репортер по време на брифинга на Абас и Шолц в Берлин.
"Позицията на Германия следва да се разбира с по-голяма последователност. Това се отнася както за настоящето, така и за предишното правителство, а също и за редица предходни кабинети. Ние заставаме зад решението за две държави. Аз вече представих тази позиция. Разбира се, че ние се отнасяме критично към заселническата политика, многократно сме изразявали това свое отношение и ще продължим да го правим и в бъдеще", заяви германският канцлер.
Преди месец палестинският президент посети и Париж, където се срещна с френския си колега Еманюел Макрон. "Всички знаем, че нова спирала на насилие може да бъде отприщена във всеки един момент", каза френският държавен глава, цитиран от АП и добави: "Трябва да действаме, за да се избегне тази заплаха, която застрашава живота както на палестинци, така и на израелци", призова той.
Макрон допълни, че в краткосрочен план това означава слагане на край на едностранните действия на Израел на окупирания Западен бряг, включително разширяване на еврейските селища и изгонване на палестински семейства от домовете им. И двете неща "противоречат на международното право", каза още френският лидер. Той потвърди своята готовност да мобилизира международната общност в усилията, които да доведат до възобновяване на преговорите между Израел и палестинците, което в крайна сметка да доведе до "справедлив и траен мир".