
Министър-председателят Кириакос Мицотакис прие във вторник министър-председателя на Северна Македония Димитър Ковачевски в резиденцията Максимос в Атина за среща с централна тема - енергийната криза, която в момента засяга Европа.
"Снабдяване с лигнит и въглища от мини в Гърция през следващия период, снабдяване с мазут, както и възможност за гръцка инвестиция с изграждането на газова електроцентрала до 200 мегавата", съобщи Димитър Ковачевски след срещата.
В изявление за македонските медии след еднодневното си работно посещение в Гърция премиерът подчерта, че акцентът на разговорите с Мицотакис е бил върху енергийната криза и енергийното сътрудничество в навечерието на тежката зима.
Той разкри, че на срещата, преминала в положителна атмосфера, е станало дума за конкретни споразумения за успешно справяне с последиците от енергийната криза и войната в Украйна.
Относно конкретните договори за доставка на лигнитни въглища, въглища и мазут през Гърция той подчерта, че ако има някакво ограничение за Гърция, то няма да засегне Република Северна Македония.
"Имахме няколко конкретни теми, които обсъдихме и по които постигнахме съгласие с Република Гърция. Първо, доставките на лигнитни въглища, идващи от мините в Гърция, ще продължат безпрепятствено през целия период, четвъртото тримесечие на тази година и първото тримесечие на следващата година, което ще позволи на съоръженията за производство на въглища в Минно-енергийния комбинат Битоля и Минно-енергийния комбинат Осломей да функционират без проблеми", каза Ковачевски, предаде БТА.
Втората тема, по която постигнахме съгласие, е непрекъснатостта на доставките на мазут през Гърция, каквито имахме досега, за да може ТЕЦ "Неготино" да работи без прекъсване, което ще осигури доставките на електроенергия и от този източник, допълни той.
"Важно беше да се договорим с оглед на това, че вече има недостиг на енергоносители и на електричество в цяла Европа, да си осигурим безпрепятствено снабдяване с енергоносители и ако има някакво ограничение върху износа от Гърция, се договорихме, че такова ограничение няма да бъде въведено за Република Северна Македония", изтъкна Ковачевски.
Премиерът посочи, че втората тема са големите проекти, свързани с енергийната трансформация, първо във връзка с изграждането на газопровода през Гърция, на интерконектора "Евзони" до Република Северна Македония, т.е. до Неготино. Вече е започнала процедурата за тестване на пазара, която трябва да покаже икономическата рентабилност на тази инвестиция и като се има предвид, че вече има предложения за наемане на мощности на този газопровод, ако всичко върви по план, строителството трябва да започне до края на годината.
"Втората обявена инвестиция от гръцки инвеститори е голяма газова централа с мощност до 200 мегавата, която те изявиха желание да изградят в Република Северна Македония. Анализите вече са започнали и след като приключат, тази голяма инвестиция ще може да бъде представена на правителството и парламента като стратегическа инвестиция, която трябва да осигури допълнителни количества електроенергия за Република Северна Македония, но и за региона", подчерта той.
Ковачевски каза, че са разговаряли и за проекта "Чебрен", за който процедурата вече е започнала и след редица неуспешни опити да се намери оферта и инвеститор, който има интерес към строителството, най-накрая този път има оферта от гръцката компания Пи Пи Си /РРС/.
"Ще мине през филтрите на оценяване от комисия, която прави това в рамките на нашите институции. И ако оценката покаже съответствие на офертата с очакванията, тогава също до края на годината можем да очакваме подписването и на договор за изграждането на тази, бих казал, най-голяма енергийна мощност в рамките на региона", посочи премиерът.
Той каза още, че неговият колега Мицотакис е изразил задоволство, че Република Северна Македония е започнала преговорите с ЕС и че вече е на път към пълноправно членство. Той предоставя наличния капацитет на Гърция в областта на европейската интеграция, като се има предвид, че Гърция са една от по-старите членки на ЕС, както и експертна помощ.
Мицотакис поздрави Ковачевски за първата междуправителствена конференция Северна Македония-ЕС, първата фаза от преговорите за присъединяване към ЕС, и потвърди отново подкрепата на Гърция за присъединяването на Северна Македония към ЕС, въз основа на зададените критерии като зачитане на добросъседските отношения и пълно, последователно и добросъвестно изпълнение на Преспанския договор.
„Днес имаме възможност да обсъдим сериозните предизвикателства, пред които са изправени нашите страни по отношение на повишената цена на енергията. Бих искал да повторя, че Гърция е готова да подкрепи Северна Македония в тези много трудни времена. И вярвам, че ще бъде в наш взаимен интерес, ако гръцки компании инвестират в Северна Македония, за да свържат нашите инфраструктури по начин, който да доведе до увеличаване на енергийните връзки между нашите страни“, каза Мицотакис.
Срещата между двамата премиери беше последвана от разговори между делегациите на двете страни с участието на гръцкия министър на околната среда и енергетиката Костас Скрекас, заместник-министъра на външните работи по въпросите на икономическата дипломация и отвореността Костас Фрагоянис и близки сътрудници на премиера по гръцката страна. В делегацията от Северна Македония участваха финансовият министър на страната Крешник Бектеши и посланикът на Северна Македония в Гърция Лидия Бошковска.