
Всяка стъпка, осъществена в борбата срещу корупцията, довежда Румъния по-близо до приключването на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), до присъединяването към Шенгенското пространство и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви президентът Клаус Йоханис по повод 20-тата годишнина от създаването на Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК), съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА.
Той добави, че борбата срещу корупцията е била и остава цел на мандатите му като държавен глава на Румъния.
"Преди две десетилетия, твърдо ангажирана с европейския път, нашата страна реши да създаде една специализирана структура за борба срещу корупционните престъпления, по-специално корупцията на високо ниво. За една страна, намираща се в разгара на преход, този ход беше от ключово значение от гледна точка на структурните реформи, които се извършваха в централната и местната администрация", посочи Йоханис.
Той изтъкна, че в Европейския съюз усилията за контрол и борба срещу корупцията са важен елемент за укрепването на демокрацията, базирана на ценностите на правовата държава и човешките права.
Йоханис отбеляза, че преди 20 години, когато е създадена НДБК, общественото възприятие е било, че "румънското общество се сблъсква с явлението корупция на всички свои нива и не съществуват ефикасни средства за борба с този бич".
"През всичките тези години нашата страна се промени радикално чрез развитие на институционалния си капацитет, чрез увеличаване на нивото на прозрачност и почтеност в публичния сектор и чрез икономическата и демократична трансформация, през която преминахме. Промени се и манталитетът, а румънското общество вече не толерира липсата на коректност в обществения живот", подчерта президентът.
По думите му НДБК е започнала дейността си с плахи стъпки, организационния трудности и неясноти, но с времето е постигнала големи успехи, "превръщайки се в модел на европейско ниво, предоставящ експертиза и добри практики в борбата срещу корупцията".
Той добави, че докладите на Европейската комисия в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка винаги са отразявали постигнатия напредък в борбата с корупцията, но и недостатъците или целите, чието постигане все още се бави.
"С всяка стъпка, осъществена в борбата срещу корупцията на всички нива, сме по-близо до приключване на МСП, до присъединяване към Шенгенското пространство и към ОИСР. Едно общество, в което корупцията е санкционирана, дава на гражданите доверие в държавата и изпраща сигнал към инвеститорите и външните партньори, че съществува предсказуемост и стабилност", подчерта държавният глава.
За 20-те години от съществуването си НДБК е изпратила на съд около 15 000 души, обвинени в корупция, а общият размер на причинените щети се оценява на 5,4 милиарда евро, се посочва в отчета на институцията, цитиран от сайта Зиаре.
В списъка на лицата, изпратени на съд от антикорупционната прокуратура, фигурират 400 кметове, 800 директори на публични институции и национални компании, 160 прокурори и съдии, 60 членове на правителството (включително двама премиери, както и министри и държавни секретари), 100 членове на парламента, включително трима евродепутати, 40 председатели на окръжни съвети и 1000 полицаи, сочат данните.