
ЕК предложи нов пакет от санкции срещу Москва
ЦРУ е предупредило още преди седмици държави в ЕС за възможна атака срещу газопровода “Северен поток”, съобщи сп. “Дер Шпигел”. Американското разузнаване обаче отказало да посочи кой би могъл да стои зад нападението.
Информацията не конкретизирала нито точно време, нито място за т. нар. от Запада саботаж, целящ да внесе паника на Стария континент непосредствено преди настъпването на зимата.
Мистериозните течове се появиха от газопроводите “Северен поток” 1 и 2 в началото на седмицата. Пробивите в тръбите са направени в акваторията на Швеция и Дания, а сеизмолози са засекли взривове в района.
Сериозните подозрения за атаката за момента падат върху Кремъл, въпреки че конкретни доказателства все още няма. Властите на Швеция, Дания, Германия и Латвия разследват инцидента, случил се край датския остров Борнхолм.
Европейски служители побързаха да направят изявление, в което отбелязаха, че “никой не мисли случилото се за нещо по-различно от руски саботаж”. Кремъл от своя страна отрече да е замесен, наричайки обвиненията “глупави”.
Западни анализатори твърдят, че Москва определено има капацитета да реализира подобна атака. Тя притежава най-големия шпионски подводен флот в света, включително “Белгород” - атомна подводница, предназначена да атакува инфраструктура във водата. Местоположението на взривовете пък е на дълбочина между 80 и 90 м - достатъчно плитко, за да бъде достигнато и от водолази.
Експлозиите избухнаха в деня, когато Полша, Норвегия и Дания отвориха нова тръба, минаваща под Балтийско море. При тези обстоятелства инцидентът може да се тълкува като предупреждение към Европа, че нейната инфраструктура е уязвима.
Щетите, които претърпя “Северен поток” край Швеция, са безпрецедентни. Регистрираните експлозии причиниха огромно изтичане на газ в Балтийско море от три дупки. Появиха се кадри, на които ясно се вижда кръг с диаметър от около 1 км, в който от водата активно излизат балони.
В сряда ЕК предложи осми пореден пакет от санкции срещу Русия. С него допълнително се разширява забраната за внос на руски продукти, което ще лиши Москва от допълнителни 7 млрд. евро приходи. Сред новите забранени стоки са авиационни артикули и електронни компоненти, както и специфични химически вещества.
Гражданите на ЕС пък няма да имат право да участват в ръководните органи на руските държавни предприятия. В рамките на енергийния сектор шефката на ЕК припомни, че от началото на декември е забранен вносът по море на руски суров петрол в ЕС.
С навия пакет санкции се въвежда и таван на цените на руския петрол за трети страни.