
Големите петролни компании не декларират значително количество от вредните емисии на парникови газове, които изгарят в атмосферата, откри разследване на Би Би Си. Част от тях са енергийни магнати като "Шел", "Ени", "Бритиш Петролиум", "Ексон Мобил" и "Шеврон".
Изгарянето на природен газ е изключително вреден и замърсяващ метод за отстраняване на излишните продукти при производството на нефт.
В резултат на този процес в атмосферата се отделя много токсична комбинация от въглероден диоксид, метан и черни сажди, които влошават качеството на въздуха и ускоряват глобалното затопляне.
От Би Би Си твърдят, че имат данни за притеснително високи нива на причиняващи рак химикали в иракски селища близо до нефтените полета, където се изгарят газовете. Там са и едни от най-големите случаи на недекларирани вредни емисии.
Специалният докладчик на ООН за човешките права Дейвид Бой сравни тези общности с „модерни жертвени зони, области, където печалбите и частните интереси са с приоритет пред човешкото здраве, човешките права и околната среда“.
Петролните фирми са съгласни с необходимостта за преустановяване на метода освен при аварийни ситуации.
През 2015 г. те се договориха със Световната банка, че прецизно ще декларират изгорените парникови емисии и поеха ангажимента изгарянето да бъде спряно напълно до 2030 г. Единственото изключение е "Шел", които имат време до 2035 г.
Въпреки това те твърдят, че когато сключат договор за извършване на ежедневни операции с друга петролна организация, отговорността за деклариране на емисиите при изгаряне е нейна.
Нефтените полета, където се освобождава токсичната комбинация са основна част от производството на петрол и представляват средно 50% от печалбата на тези пет компании.
В голяма част от тези места не се декларират вредните емисии, което означава, че никоя от компаниите в действителност не подава изискваната от Световната банка информация.
Изчислено е, че през 2021 г. в атмосферата са били освободени над 20 млн. тона неотчетен токсичен отпадък, твърди разследването на Би Би Си. Това се равнява на замърсяването, което може да бъде произведено от 4,4 млн. автомобила.
В своя защита петролните компании казаха, че подходът за отчитане на емисиите само от обектите, които пряко управляват, е стандартна индустриална практика.