
Руският лидер не бил готов да използва ядрено оръжие
Поне 60 хил. руски войници са били убити във войната досега, а над 2300 танка са били унищожени, обявиха властите в Киев, цитирани от западни медии. В неделя украинският президент Володимир Зеленски обяви, че град Лиман е бил напълно прочистен от силите на Владимир Путин. Руският президент беше подложен на остри критики в собствената си страна след принудителното изтегляне на войските от стратегически важния Лиман в събота, който Москва използваше като транспортен и логистичен център.
“Много сме окуражени от това, което виждаме в момента”, каза министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Той допълни, че връщането на Лиман от Киев ще създаде нови проблеми за руската армия.
На този фон шефът на главното разузнавателно управление на Украйна Кирил Буданов обяви, че текат определени подготвителни процеси в Кремъл за отстраняването на Путин от власт.
“Има съперничество, няма един кандидат за наследник, има няколко. Някои от тях са изтекли в медиите, други - не”, каза Буданов. Според него предаването на властта може да има положителни последици за Украйна при определени условия.
Междувременно Владимир Путин внесе в Държавната дума проект на закон за анексирането на Донецката и Луганската народна република, Херсонска област и Запорожка област в състава на Руската федерация.
Доклад на Института за изучаване на войната пък твърди, че руският лидер не е готов да използва ядрено оръжие. Позицията му обаче може да се промени, ако той сметне, че подобен ход няма да доведе до пряка военна намеса на Запада и ще му помогне да спаси положението на войските си на фронта в Украйна, пише в документа. Според експертите самата заявка за преговори от страна на Путин показва неговата слабост и че той търси възможности да спечели време, за да възстанови военната си сила.
“Не е ясно от какви показатели ще се ръководи Путин, за да прецени успеха на усилията си за спасяване на ситуацията в Украйна. Тези му усилия са в две направления - да възстанови армията си и да се опита да сломи Запада чрез икономически натиск. И в двете той вероятно ще се провали, но сигурно ще му е нужно повече време да осъзнае последствията за себе си и за Русия”, смятат експертите. От Американския институт за изучаване на войната подчертават, че ако Путин се осмели да нанесе ядрен удар, той ще понесе сериозни загуби, тъй като ще последва отговор от Запада.
Същевременно лидерите на девет европейски държави призоваха Запада да увеличи военната помощ за Украйна и подкрепиха влизането ѝ в НАТО. Изявлението е било подписано от президентите на Чехия, Естония, Литва, Латвия, Северна Македония, Черна гора, Полша, Румъния и Словакия.
“Ние подкрепяме Украйна в нейната защита срещу руската инвазия, изискваме Русия незабавно да се оттегли от всички окупирани територии и призоваваме всички съюзници да увеличат значително военната си помощ за Украйна. Всички онези, които извършват престъпления и агресия, трябва да бъдат подведени под отговорност и да бъдат изправени пред съд на справедливостта”, обявиха президентите.