
Зеленски подписа указ за отказ от преговори с Путин
За “сериозни последици”, включително ядрена война, предупреди Китай, в случай че САЩ допуснат Украйна да се присъедини към НАТО, съобщи в. “Дейли мейл”.
“Всички европейски страни ще треперят под сянката на възможна ядрена война”, предупреди Пекин в неделя във в. “Глобъл таймс”. “В такъв случай няма да има сигурност за никого, нито за Украйна, нито за света. Вместо да преследва решения за прекратяване на конфликта, Вашингтон отново и отново демонстрира, че САЩ се насочват в другата посока – разпалвайки пламъците на войната.”
Китай призова алианса да се оттегли изцяло от Източна Европа. Заплахата не просто засвидетелства
безусловната подкрепа на Пекин към Русия,
но и послужи като предупреждение за САЩ да не се месят в обтегнатите отношения на източната държава с Тайван.
В това време президентът Володимир Зеленски поднови призива си да бъде допуснат в алианса, след като Кремъл анексира на 30 септември четири региона, представляващи 15% от територията на Украйна. Последваха редица процедури, които да узаконят сключените тогава договори. Конституционният съд, както и горната и долната камара на парламента вече дадоха своето съгласие. Допускаше се, че цялата процедура може да приключи още във вторник, когато се очакваше финалният подпис на Владимир Путин.
Северна Корея изрази подкрепата си за анексираните Донецка и Луганска народна република, както и областите Запорожие и Херсон и разкритикува предприетите пред ООН постъпки срещу Русия от страна на САЩ и техните съюзници.
Украинският лидер побърза да отговори на тези действия на Кремъл, като подписа указ, с който отказва всякакви преговори за мир не със самата Русия, а с Владимир Путин. Така той оставя вратичка, че
при смяна на властта може да се подновят и мирните преговори
“Путин не знае значението на думите чест и достойнство. Затова сме готови за диалог с Русия, но начело с друг руски президент”, заяви Зеленски още в петък.
В същото време Кремъл обяви, че специалната военна операция в Украйна няма да свърши, ако Киев изключва възможността за преговори, и добави, че “и двете страни трябва да са съгласни”, за да се работи за мир.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта, че фокусът на алианса в момента е единствено да помогне на Украйна срещу “руската брутална инвазия”. Относно заплахите на Путин за използване на ядрени оръжия той каза, че страната има право да си върне окупираните територии, като подчерта, че приемането на анексацията би означавало и позволяване на ядреното изнудване. Столтенберг подчерта, че всяко решение за членство
трябва да бъде одобрено от всичките 30 членки
на алианса.
“Знаем, че е възможно”, заяви Зеленски в деня на анексацията на украинските територии. “Видяхме, че Финландия и Швеция започнаха ускорено присъединяване към алианса тази година”. Но искането му всъщност е политически жест. Страни като Унгария със сигурност биха наложили вето.
Да си член на НАТО, означава да поискаш защита по член V, което ще рече, че атака срещу един член се счита за нападение срещу всички останали. На Зеленски му е ясно, че това е най-голямата молба, която може да поиска от съюзниците си на Запад. Знае и че тя едва ли ще бъде удовлетворена - поне не и докато войната продължава.
Германия и Франция се противопоставиха при последния опит на Украйна да кандидатства за присъединяване към НАТО през 2008 г. Естония, Латвия, Литва и Канада вече заявиха, че биха подкрепили кандидатурата на страната, но по-реалистичният вариант за момента е набор от международни гаранции за взаимна отбрана, които ще влязат в действие, когато се постигне мирно споразумение с Русия. Украйна го нарича Киевски договор за сигурност и Зеленски вече поиска от Запада да го разгледа. Все по-невъзможно изглежда обаче да се стигне до мир между двете държави.
Неочаквано и милиардерът Илон Мъск се намеси в голямата геополитика, като предложи в туитър план за мир между Украйна и Русия. Той включва
повторение на референдумите
в анексираните региони под наблюдението на ООН. “Русия напуска, ако това е желанието на хората”, написа най-богатият човек в света.
Освен това според него трябва Крим да се признае за руски и Киев да остане неутрален. “Много е вероятно до това да се стигне в края на краищата - въпросът е колко ще умрат преди това. Струва си да се отбележи, че възможен, макар и слабо вероятен изход от този конфликт е ядрена война”, заключи още Мъск. Предложенията на бизнесмена се харесаха много на правителството в Русия, а депутат от Държавната дума от Крим дори обяви, че Илон Мъск трябва да бъде следващият президент на САЩ.