
Американска астронавтка стана първата индианка в космоса след изстрелването от НАСА в сряда.
Полковникът от морската пехота Никол Ман, на 45 години, е една от четиримата астронавти, които потеглиха от Флорида по обяд към Международната космическа станция (МКС).
Ракетата Falcon на SpaceX ги изведе на път да достигнат орбиталния пост след около 29 часа. Полковник Ман заяви, че се надява мисията да вдъхнови бъдещите поколения индианци, съобщи BBC.
"Надявам се, че ще вдъхнови младите деца от коренното население на Америка да следват мечтите си и да осъзнаят, че някои от тези бариери, които съществуват или са съществували, са разрушени", каза тя. "Всеки път, когато сме в състояние да направим нещо, което е първо или не е правено в миналото, това е толкова важно. Те имат тези възможности."
Регистриран член на индианските племена Уайлаки от Раунд Вали, Никол Ман има богат опит в пилотирането на различни самолети за Корпуса на морската пехота на САЩ. Награждавана е с шест медала за службата си и е изпращана на мисии в Ирак и Афганистан.
Въпреки че има право да вземе със себе си само ограничен брой лични вещи - като сватбения си пръстен и снимки - тя заяви, че планира да вземе със себе си напомняне за индианските корени на семейството си.
"Имам и специален ловец на сънища, който майка ми ми подари и който ще бъде още една малка част от моето семейство, която ще нося със себе си".
Останалите членове на екипажа включват друг американец, Джон Касада, както и японецът Коичи Вакта и руската космонавтка Анна Кикина - единствената жена в момента в екипажа на руската космическа агенция. Четиримата ще прекарат шест месеца на МКС.