
Начело е машината Ларс, която не може да се явява на избори, но човешките членове на датската формация се надяват на депутатски места през 2023 г.
Първата европейска партия, ръководена от изкуствен интелект, се роди в Дания и вече крои планове да се намеси сериозно в националната политика, влизайки в парламента през 2023 г. Нейната цел е да защитава там ролята на изкуствения интелект в живота на хората, както и да представлява 20% от датските избиратели, които нямат свое политическо представителство.
Новата формация се нарича Синтетичната партия. Тя е била създадена през май от независимата група за технологии и изкуство “Майнд Фючър фондейшън” и артистичния колектив “Компютър Ларс”. Чатботът с изкуствен интелект Лидер Ларс е разработен на основата на база данни с програмите на периферни датски партии от 1970 г. насам. Един от основателите на партията - Оскар Стоун, твърди, че Синтетичната партия е
гласът на всички малки формации,
които нямат достатъчна финансова подкрепа, за да участват в политическия живот.
Лидерът Ларс е машина и затова няма как да участва в избори, но подчинените му човеци се надяват на депутатски места. Те ще прилагат на дело програмата, създадена от изкуствения интелект. Избирателите могат да си общуват директно с партийния председател посредством платформата “Дискорд”, но трябва да започват изреченията си с удивителен знак. Ларс разбира добре английски, но отговаря на датски.
Едно от предложенията в програмата на Синтетичната партия е да се осигури универсален базов месечен доход от 100 хил. датски крони (13 700 долара), което е два пъти повече от средната месечна заплата в Дания. Попитан дали подкрепя това, Лидерът Ларс отговорил: “Да, аз залагам на базовия доход за всички граждани”. А на въпроса защо го подкрепя, отвърнал: “Защото
това ще намали бедността и неравенството”
Според анализатори програмата на партията е смесица от див оптимизъм и дълбок цинизъм.
Една от най-важните цели на формацията е да подготви хората да съжителстват с умните машини, защото това е бъдещето на човечеството. Според нейните създатели демократичните правителства никога не са имали адекватни решения по проблемите на изкуствения интелект. Когато е имало дискусии по темата, обикновено е ставало въпрос за регулации и правила, а всъщност едва ли правителствата биха могли да контролират как се развиват технологиите, твърдят членовете на партията. Те искат да променят преобладаващите схващания и да убедят, че изкуственият интелект може да функционира в демократичната рамка и да бъде държан отговорен за това, което прави, и за начина, по който действа. Предлагат и нова цел на развитието към вече съществуващите цели на развитието на ООН (като борбата с бедността и неравенството и с климатичните промени), която да се нарича “живот с изкуствените”.
Синтетичната партия не е първият случай, когато изкуствен интелект се използва в политиката. През 2018 г.
умна машина се кандидатира за кмет в Япония
През същата година в Русия чатбот, наречен Алиса, участва в президентските избори.
Не е ясно дали Синтетичната партия ще получи достатъчно подкрепа за изборите догодина, тъй като за момента тя е събрала едва 12 от необходимите ѝ 20 182 подписа, за да получи това право. Тя е една от 230-те микропартии в Дания, създадени през последните години, които по-скоро критикуват управлението, отколкото предлагат реални политики за решаване на социалните проблеми.
Членовете ѝ са влезли във връзка с личности от цял свят, за да опитат да създадат и Синтетичен интернационал.