
Републиканците на път да вземат Камарата на представителите
Три щата решаваха съдбата на Сената в САЩ, а надпреварата на междинните избори беше изключително оспорвана по време на преброяването в сряда, съобщават западни издания. Окончателните резултати не бяха готови до късно вечерта, но по всичко личи, че републиканците ще контролират Камарата на представителите.
Анализатори не изключваха и абсолютна победа за републиканците, тъй като те имаха сериозни шансове да спечелят мнозинство и в двете камари на Конгреса. 48 на 49 за републиканците са местата, спечелени от двете партии за Сената, а в долната камара разпределението е 186 за демократите и 202 за съперниците им, сочат данни на Си Ен Ен от сряда вечерта. Финалното преброяване за местата в Сената продължи до късно в Джорджия, Аризона и Невада. Дори и републиканците да успеят да си спечелят един глас повече, в Сената ключов вот има председателката Камала Харис, вицепрезидент на страната и твърд демократ. Затова голям обрат в това отношение не може да се очаква.
Дълбокото разделение в ценностите на американското общество доведе почти до равенство между двете най-големи партии в САЩ. Бързо стана ясно обаче, че сериозна “червена вълна”, на която се надяваха републиканците, няма да се превърне в реалност.
Часове след затварянето на избирателните секции в десетки райони, критични за двете камари, резултатите останаха твърде близки, за да се изготвят добри прогнози. Очаква се да минат седмици, преди контролът върху Сената да бъде изяснен, тъй като в някои щати, например
в Джорджия, ще се наложи балотаж през декември
За демократите обаче нощта след вота беше доста обнадеждаваща - резултатите им бяха по-високи от очакваните. Според предварителни прогнози огромен е шансът републиканците да постигнат мнозинство в Камарата на представителите, необходимо за гласуването на законодателната политика на настоящия президент Джо Байдън. Това би превърнало оставащите му 2 години от мандата в сериозно предизвикателство, предвид че ще има нужда от подкрепата на републиканците за одобрението на всеки закон.
Освен прогнозите историята също не е на страната на Байдън. Обикновено през годините на междинните избори партията на президента губи средно 28 места в Камарата на представителите и 4 в Сената.
Републиканците започнаха нощта ударно - нанасяйки тежко поражение на демократите във Флорида, където губернаторът Рон Де Сантис спечели убедително латиноамериканските избиратели, представители на исторически демократичен регион. С 59,4% на фона на 40% за демократа Чарли Крист категоричната му позиция може да послужи дори като стартова площадка за президентска кампания през 2024 г., смятат експерти.
Републиканците обаче не можаха да си осигурят категорична победа. Те очакваха да се възползват от високата инфлация, историческите тенденции и рекордно ниския рейтинг на президента Байдън. Погрешните кандидати и нарастващото притеснение от ограничаването на правата за абортите в крайна сметка се оказаха голяма спънка за тях.
Републиканската партия вече бе изготвила планове за разследване и евентуално дори подвеждане под отговорност на президента Байдън и неговия син, които опозицията многократно обвинява в незаконни бизнес практики. Тяхна главна цел беше и спирането на назначените от Байдън разследвания заради щурма в Капитолия.
“Определено не е червена вълна, това е дяволски сигурно”, заяви републиканската сенаторка Линдзи Греъм от Южна Каролина.
Според експерти речта на бившия президент Доналд Тръмп, който обяви, че обмисля да се кандидатира за Белия дом отново на изборите през 2024 г., може да се е оказала причина за силен отлив на сигурните републикански избиратели. Сериозен процент от американците, които подкрепят политиките на републиканците,
не желаят Тръмп да ги представлява,
пишат от Би Би Си, като подчертават, че хората го смятат за разединител. В скорошно изследване избирателите посочват, че са притеснени от възрастта на милиардера, поляризиращата му личност и способността му да се състезава в общи избори.
За Байдън положението също не е благоприятно - близо две трети от хората, привърженици на демократите, не искат на идните избори отново той да се бори за най-важния пост в държавата. Рекордно ниското му одобрение се дължи на възрастта му, на нарастващата инфлация, както и на сериозни критики от страна на някои прогресивни демократи относно справянето му с недоволството от отменения от Върховния съд закон “Роу срещу Уейд”.
Приблизително 33% от демократите, които искат да видят кандидат, различен от Байдън, казват, че възрастта му е фактор номер едно, докато 32% смятат, че това се дължи на цялостната му работа. Това са данни от проучване, проведено в периода 5-7 юли. Основният му съперник Доналд Тръмп е на 76 г., а Байдън е на 79 г. - незначителна разлика.
За първи път: лесбийка ще е губернатор в Масачузетс, чернокож оглави Мериленд
Българката Деси Андерсон загуби в Илинойс
Мора Хийли е първата лесбийка, избрана за губернатор на щата Масачузетс, съобщи Ен Би Си. Тя победи републиканеца Джеф Дил, като за пореден път се записа в американската история като новатор, бранещ ЛГБТ общността и борещ се за равенство между половете.
Досега Хийли беше главен прокурор на щата. Съперникът ѝ Дийл пък съпредседателстваше кампанията на бившия президент Доналд Тръмп през 2016 г. в региона.
След победата Хийли отправи силно послание към “всяко малко момиче и млад ЛГБТ представител”, като се обърна към тях, че те могат да бъдат каквито си пожелаят. “Нищо и никой не може да застане на пътя ви освен собственото ви въображение, а това няма да се случи”, каза тя.
Победата на Хийли беше дългоочаквана за защитниците на ЛГБТ, които от десетилетия се опитват да изберат лесбийка за най-високия пост в държавното управление. Тя далеч не е непозната на обществото и има имидж на жена, която разбива стереотипите и пише съвременната американска история.
През 2009 г. Хийли поведе първото успешно оспорване в страната на Закона за защита на брака от 1996 г., който забраняваше федералното признаване на еднополовите бракове. През 2014 г. тя отново преодоля бариерите, като стана първата лесбийка - главен прокурор в САЩ.
Хийли се присъединява към други двама ЛГБТ демократи, които са на ръководни постове в своите щати - губернатора на Орегон Кейт Браун, която е бисексуална, и губернатора на Колорадо Джаред Полис - първия гей, борил се открито за поста.
Демократът Максуел Алехандро става пък първият представител на поколението Z в долната камара на Конгреса. 25-годишният политик се бореше във Флорида. Той призовава за по-строг контрол върху огнестрелните оръжия, социална справедливост и е против ограниченията на абортите.
Уес Мур - отново демократ, стана първият чернокож губернатор на Мериленд според предварителни резултати. Той беше поздравен от досегашния губернатор Лари Хоугън от Републиканската партия, който вече няма право да заема поста.
Българката Деси Андерсън, от Републиканската партия, пък загуби изборите за сенатор в Илинойс. Тя получи 41% подкрепа срещу 59% за нейния съперник Дейв Кохлер.