
Потребителите на райски газ в Европа се увеличават. Това става ясно от нов доклад на Агенцията по лекарствата на Европейския съюз.
"Увеличаването на употребата на диазотен оксид за развлечение в някои части на Европа е причина за безпокойство", заяви директорът на Агенцията по лекарствата на Европейския съюз (EMCDDA) Алексис Гусдел.
Темата с райския газ излезе на преден план след разследване на "24 часа". В него първи алармирахме, че балони с райски газ се продават по дискотеки, нощни клубове и централните алеи на морските ни курорти. Дори нещо повече, родители сами ги набавяха за партита на децата си, за да мине купонът в целия му блясък. След публикацията от 23 юли последва лавинообразна реакция от държавните институции и експерти. Три дни по-късно държавата се зае да решава проблема, отлаган поне 8 години.
Първа забраната на райски газ поиска омбудсманът Диана Ковачева, бившият вицепремиер Корнелия Нинова разпореди масови проверки по заведения.
„Нарастващата популярност на азотния оксид може да се обясни до известна степен с лесната му достъпност, ниската цена, краткотрайните ефекти и общото възприемане от потребителите като нещо безопасно", се посочва в доклада.
Честа употреба на райски газ е довела до "малко, но значително увеличение" на отравянията и други здравословни проблеми от 2017 г. насам.
„С нарастването на броя на хората, употребяващи азотен оксид, се увеличават и случаите на отравяне“, се казва в доклада.
Последствията за здравето варират от увреждане на нервната система (невротоксичност), тъй като азотният оксид необратимо дезактивира витамин В12 в организма, тежки измръзвания от излагане на ледения газ и белодробни увреждания, причинени от освобождаването на газа под високо налягане от по-големи бутилки.
В доклада се посочва, че в Нидерландия също така се наблюдава значително увеличение на броя на катастрофите, след като шофьорите са вдишали райски газ.
Посочва се и значителен ръст на случаите на отравяния с райски газ. В Дания случаите са нараснали от 16 през 2015 г. на 73 през 2021 г. Във Франция са докладвани 134 случая през 2020 г. — увеличение от 10 през 2017 г. Междувременно в Холандия случаите са нараснали от 13 през 2015 г. на 144 през 2020 г.