
Арменският премиер Никол Пашинян отправи днес критики срещу своите съюзници от Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) - воден от Москва военен съюз - за това, че не са успели да защитят неговата страна от съседен Азербайджан, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Армения и Азербайджан водиха две войни за контрола над Нагорни Карабах. В последната, която избухна през 2020 г., загинаха повече от 6500 души. Оттогава насам редовно се стига до сблъсъци, като през септември бяха убити общо 286 военни от двете страни.
"Досега не успяхме да постигнем съгласие за отговор на ОДКС на агресията на Азербайджан срещу Армения", каза Пашинян на срещата на върха в Ереван на военния съюз на бивши съветски републики. "Покъртително е, че членството на Армения в ОДКС не успя да спре азербайджанската агресия", добави той.
"Това нанася огромна вреда на имиджа на ОДКС, както в страната, така и в чужбина", заяви арменският президент, който ще разговаря по-късно тази вечер с руския си колега Владимир Путин, който участва в срещата на върха.
Конфликтът между Баку и Ереван е свързан с териториални спорове, по-специално за Нагорни Карабах - планински регион, населен предимно с арменци, който се отдели от Азербайджан в началото на 90-те години на миналия век с помощта на Армения. Първата война доведе до смъртта на повече от 30 000 души. Втората завърши с арменски военен разгром и мирно споразумение, подписано под егидата на Москва.
Въпреки присъствието на руски войски, както в Нагорни Карабах, така и на признатата граница между двете Армения и Азербайджан, спорадичните сблъсъци, като тези през септември, продължават. Тогава Армения поиска военна помощ от ОДКС и Москва в съответствие със споразумението, регулиращо дейността на алианса.
В отговор ОДКС само изпрати своя генерален секретар в зоната на конфликта и предложи да създаде работна група, която да анализира ситуацията, отбелязва АФП.