
Путин не съжалява за инвазията
Руските лидери споделят болката ви, но не съжалявам за войната. Това заяви Владимир Путин на среща с майките на руски войници, цитиран от западни медии.
“Нищо не може да замени загубата на син - особено за една майка”, каза още руският президент и се зарече, че няма да забрави несравнимото им страдание.
Той беше седнал на голяма кръгла маса, заобиколен от своите гостенки, на които бяха поднесени сладкиши, купи пресни горски плодове и чай. Путин ги предупреди да не вярват на всичко, което виждат по телевизията или четат в интернет, тъй като в медийното пространство имало много фалшиви новини. Майките изслушаха думите му, но отговорът им не беше излъчен по държавните телевизии.
Руският президент определи 9-месечната война като преломен момент, в който Москва най-накрая се е изправила срещу “арогантната хегемония на Запада след десетилетия на унижение в годините след падането на СССР през 1991 г.”.
Във войната в Украйна загинаха или бяха ранени десетки хиляди войници от двете страни, а Русия започна да дава все повече жертви, откакто мобилизира млади мъже без никакъв военен опит. Оттогава значително нараснаха и разходите на страната, което е притеснително, предвид свиването на приходите ѝ заради отказа на Европа от руския нефт и природен газ.
Заплатата на войниците, които имат договор с руската армия, е 200 хил. рубли на месец (3300 долара), плюс допълнителни плащания. Средно на ден за един войник се харчат около 200 долара. Тези сметки показват, че мобилизираните мъже
ще струват на държавата допълнителни 1,8 млрд. долара всеки месец
Освен това е необходимо да се увеличат разходите за поддръжка и боеприпаси.
По данни на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна - от 24 октомври до 24 ноември в Украйна са загинали 17 470 руски войници. Това е повече, отколкото през първия месец на войната. За всеки от тях семейството на войника трябва да получи 7,4 милиона рубли, или около 110 000 долара. Броят на тежко ранените, които могат да получат плащане, е приблизително два пъти по-голям. Размерът на обезщетението е 3 милиона рубли – 49,6 хил. долара.
За 9-те месеца от началото на военния конфликт Русия е похарчила 82 млрд. долара според оценка на “Форбс”, която включва преките разходи, необходими за поддържане на военните операции, но не и редовните за отбрана или нанесените икономически загуби.
Приходите на Русия за миналата година възлизат на 340 млрд. долара. Това означава, че страната вече е
похарчила една четвърт от изкараното през 2021 г.
за военни операции. Ако през пролетта подобни разходи можеха да изглеждат съвсем приемливи, като се има предвид, че Москва получаваше по около 1 млрд. евро на ден за нефт и газ, сега ситуацията е съвсем различна, анализират от “Форбс”.
С настъпването на студовете и по-лошото представяне на резервистите разходите за войната не спират да нарастват. На Русия вече ѝ трябват приблизително над 10 млрд. повече всеки месец, за да покрива базисните разходи. Това става проблем на фона не спрените доставки по “Северен поток” и непрестанното въвеждане на санкции от съюзниците на Украйна.
През септември Русия обяви, че планира да похарчи общо 34 трилиона рубли (600 милиарда долара) за национална отбрана, сигурност и правоприлагане между 2022 и 2025 г.
По последни данни за този период Москва смята да даде 18,5 трилиона рубли (около 320 милиарда долара) само за национална отбрана, от които 4,7 трилиона рубли (около 82 милиарда долара) да бъдат похарчени през тази година. По всичко личи обаче, че сметката на правителството няма да излезе, тъй като разходите за 2022 г. вече надхвърлят колосалната сума.