
Демонстрациите в страната са най-големите от десетилетия
Политиката за нулев COVID в Китай предизвика невиждана вълна от протести в редица градове през последните дни, съобщи Би Би Си. Анализатори дори започнаха да говорят дали случващото се няма да застраши неоспоримата власт на президента Си Цзинпин.
Вече няколко дни хиляди се събират със свещи на мирни улични демонстрации. При някои от тях, например в Шанхай, се стигна и до
сблъсъци с полицията
Китайците зоват за прекратяване на локдауните и масовото тестване на населението.
Напрежението от политиката за нулевия COVID не е отскоро. Докато светът се връща към нормалния живот, населението на Китай все още е подложено на сурови ограничения. Често причина са само няколко положителни случая на коронавирус.
Миналия месец в град Джънджоу хиляди работници във фабрика за айфони се сблъскаха с полицията и събориха барикадите, поставени за ограниченията. Жители на затворени градове разказват за самоубийства и други смъртни случаи, свързани с прилагането на строгата политика.
С нарастването на инцидентите се увеличи скептицизмът на хората въпреки опитите на властите да цензурират информацията. Преди дни около 10 души бяха убити при пожар в сграда в Урумчи, която бе в локдаун от около 100 дни. Местните посочиха ограниченията като причина за смъртните случаи, а гневът им се изостри след отговор на официален представител, който обвинил жителите, че не са се спасили.
Вълна от демонстрации на солидарност с Урумчи обхванаха Пекин, Шанхай, Чънду, Ухан, Ланчжоу, Нанджинг и десетки университетски кампуси.
Протестиращите дори промениха националния химн на Китай: “Издигнете се тези, които
отказвате да бъдете роби”
В Шанхай тълпата пък поиска управляващата комунистическа партия и Си Цзинпин да се оттеглят. Полицията е задържала неизвестен брой жители, както и чуждестранен журналист. Би Би Си съобщи, че това е кореспондентът ѝ в Шанхай Едуард Лорънс. Той е бил пребит, преди да бъде освободен. Версията на полицията е, че са го задържали за негово добро, за да не хване коронавирус от тълпата.
Наблюдатели са категорични, че тези протести не приличат на нищо, което са виждали от десетилетия насам. Политологът Дали Янг от Чикагския университет смята, че всички са съпричастни с инциденти като пожара в Урумчи, защото това може да се случи на всеки. По думите му тези хора споделят едни и същи ситуации – локдауни, тревоги за работни места и неудовлетвореност от медицинските грижи.
Елемент на протеститe е и онлайн цензурата, която блокира оповестяването на случващото се в страната. Китайската интернет защитна стена е ефективна, но търпението на хората се изчерпва, отбелязват експерти. Демонстрантите намират креативни начини да споделят видеоклипове и публикации за бунтовете, за да изразяват солидарност или да се оплакват от властите. В Пекин протестиращи скандираха и за свобода на киното и медиите.
Политиката на Китай за нулев COVID беше успешна в ранния период на пандемията, но не даде резултати при силно преносимите по-нови варианти. Има и опасения за ефикасността на китайските ваксини в сравнение с чуждестранните, които правителството отказа да внесе.
Би Би Си прогнозира, че протестите ще продължат, но вероятно ще има тежки последици за демонстрантите.
Белият лист - символ на неподчинението
Масовите протести в Китай намериха своя символ и той е празен бял лист, съобщиха западни издания. Това е намек към отричането на свободата на словото.
“Белият лист представлява всичко, което искаме да кажем, но не можем. Той означава, че ние сме безгласните, но също така сме и могъщи”, заяви млад мъж в Пекин.
Във видео пък може да се види жена, разхождаща се по улиците на китайски град с вериги около китките и тиксо върху устата. В ръцете си държи само хартия.
В университета “Цинхуа” студенти пишеха върху листа уравнения на Александър Фридман, в които руският физик и математик обяснява как Вселената се развива с течение на времето. Използването на уравнението се разбира като игра на думи и означава “свободен човек”.
Тенденцията има своите корени в демонстрациите в Хонконг през 2020 г., когато местните държаха празни листове, за да протестират срещу драконовските нови закони за националната сигурност на града.