
Реформите на Великия кормчия докарват глад и разруха в Китай за десетилетия
В средата на 20-и век създадената през 1949 г. Китайска народна република преживява стопански провал и масов глад. До голяма степен те са предизвикани от икономическия и социален план на нейния върховен водач Мао, наречен гръмко "Големият скок напред".
В крайна сметка кампанията се превръща в огромен провал, който довежда до Големия глад през 50-те и 60-те години на миналия век. А броят на жертвите от него достига десетки милиони и срива Китай в
икономически и социален упадък
След победата в гражданската война, когато войските на Чан Кайши се оттеглят на остров Тайван, Мао Цзедун се оказва едноличен владетел на бившата Поднебесна империя - страната с най-голямо население в света. Вярно, тя е много изостанала и тежко пострадала от войната с японските окупатори, но според партийните пропагандатори е заредена с огромен ентусиазъм, който бързо ще преодолее всякакви трудности.
Великият кормчия, както вече наричат комунистическия водач, макар и по ирония на съдбата да изповядва атеистична идеология, на практика се превръща в живо божество, което има решаващо влияние върху огромна част от населението на Земята.
Какво се случва в страната по съветски образец четете - ТУК!