
Италия национализира временно индустрията, но в бъдеще може и да я продаде
Една от най-големите рафинерии на петрол в Италия и Европа, каквато е контролираната от руската “Лукойл” ИСАБ в Сицилия, ще бъде национализирана. Правителството на Джорджа Мелони одобри указ с мерки “в защита на националните интереси в стратегическите производства”, целящ спасяването на рафинерията в Приоло, която се контролира индиректно от руския гигант.
На практика Рим поставя индустрията под временно администриране за една година, което може да се удължи само един път с още 12 месеца. Това е нещо като спасителен пояс за рафинерията, наемаща близо 1000 души и
осигуряваща 20% от нуждите от електричество в Сицилия
Само тя представлява една пета от националния италиански капацитет за рафиниране на петрол. По този начин правителството се надява да гарантира както продължаването на производството, така и осигуряването на работа за толкова много хора. Заедно с външните доставчици, свързани с рафинерията, се дава работа на близо 10 хиляди души.
ИСАБ е собственост на руската петролна компания “Лукойл”, а това забранява на рафинерията да получи необходимите кредити от банките за купуването на барели с неруски произход. Днес квотата на “Лукойл” в ИСАБ е над 90 на сто, докато преди войната в Украйна беше 30%. На 5 декември влезе в сила ембаргото на ЕС върху вноса на суров руски петрол по море.
Вариантите за спасяването на ИСАБ бяха два – национализирането или продаването му на неруски собственик. Предишното правителство на Марио Драги се беше устремило към втората възможност и американският инвестиционен фонд Crossbridge Energy Partners беше проявил интерес към купуването.
Правителството на Мелони обаче предпочете първия вариант и национализирането на гиганта, като се има предвид предстоящото европейско вето.
Въпреки че указът на правителството не цитира конкретно Приоло, той ще се прилага към всички индустрии, които “касаят рафинерии на горива, чиито производства рискуват да продължат дейността си и да доведат до предразсъдъци към националния интерес заради санкциите”. От друга страна, ще гарантират доставките, поддръжката, сигурността и оперативността на мрежите и инсталациите, в това число и продължаването на производството.
Според указа постът на “министерски комисар” , който ще управлява ИСАБ, може да се повери и на компании под обществен контрол, които оперират в тази сфера. Според източник на агенция Ройтерс правителството оставя отворена възможността да бъде ангажирана с тази цел италианската петролна групировка Ени рамо до рамо с кабинета. Именно неговото присъствие ще позволи на ИСАБ да получава заеми от банките, с които ще купува петрол от други доставчици.
Според в. “Кориере дела сера” вероятно ще стане въпрос за консорциум от банки като Интеза Сан Паоло, Уникредит, Монте дей Паски ди Сиена, Банко БПМ и Медиокредито Чентрале. Възможно е и участието на САЧЕ, компанията, контролирана от Министерството на икономиката, която
ще гарантира банкови заеми за 600 млн. евро
с покритие до 90 на сто. Обикновено държавната гаранция не надхвърля 70 на сто. Останалите 10 на сто ще бъдат покрити от област Сицилия и Министерството на икономиката.
Успоредно с всичко това обаче бяха отворени отново и преговорите между ИСАБ и Crossbridge Energy Partners, чиито инвестиции се концентрират в енергийната инфраструктура. Фондът оценява рафинерията между 1 и 1,5 млрд. евро.