
Австрия твърдо против кандидатурата ни и през 2023 г. заради много дошли бежанци
Нидерландия може да допусне България в Шенген през следващата година, но Австрия отново ще блокира членството ни. Това стана ясно от изказвания на лидерите на двете страни преди срещата на върха Европейски съюз – Западни Балкани в албанската столица Тирана.
“На този етап за България не е “не”, а е “все още не”. Ще бъде необходимо повече време поради две причини: нова оценка на Механизма за сътрудничество и проверка, а също и механизма за верификация в Шенген. Говорих с президента Румен Радев и съм оптимист, че следващата година можем да направим стъпки напред”, заяви нидерландският премиер Марк Рюте, цитиран от БНР.
От своя страна, австрийският канцлер Карл Нехамер пресметна, че на България и Румъния им е необходимо повече време за влизане в зоната за свободно пътуване. Той изчисли, че
в Австрия има 75 хиляди нерегистрирани нелегални имигранти,
след като прескочили външната граница на ЕС и са се озовали във вътрешна държава.
“Първо трябва да отговорим на тези въпроси, свързани със сигурността”, категоричен бе канцлерът, допълвайки, че няма одобрение от страна на Австрия за разширяването с България и Румъния.
Говорител на австрийското вътрешно министерство стигна по-далеч и обяви, че правителството му не приема и алтернативен вариант двете страни да бъдат допуснати през лятото на 2023 г. след покриването на определени условия. Медии в Австрия обаче припомнят, че след мощен натиск от страна на Хърватия Виена отстъпва пред кандидатурата на Загреб.
Отношение по темата от Тирана взе и президентът Румен Радев, който наскоро заяви, че вместо европейска солидарност България получава цинизъм.
“Имаме всички шансове да се присъединим към Шенген догодина. Това зависи единствено от нас. Нека не политизираме темата и да не се използва за вътрешнопартийни атаки. Продължаваме усилията заедно с Румъния до последния момент. Има наслоени предубеждения срещу България вече десетилетия. Те много трудно се пречупват и затова ние работим активно с всички средства на дипломацията, но има работа, която трябва да се свърши и в България”, коментира Радев в Тирана.
На свой ред румънският президент Клаус Йоханис пък заяви, че
ще преговаря до последния момент
“Ние ще останем решителни до последния момент и да доведем нещата дотам, където го искаме. Няма да спрем да обсъждаме и преговаряме до последния момент. Като се има предвид, че решенията по отношение на Румъния и България не са напълно идентични, резултатите също не могат да бъдат напълно еднакви. Това не означава, че не може да бъде намерена удобна формула за решение и за двете страни”, заяви Йоханис.
В понеделник Европейската комисия подчерта, че България, Румъния и Хърватия “напълно отговарят на всички изисквания” за пълноправно членство в Шенген, и заяви, че очаква всички 27 държави членки да дадат зелена светлина за приемането им в четвъртък на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Шенген бе основна тема и в парламента във вторник, а престрелките за това кой е виновен, бяха предимно между ГЕРБ и “Продължаваме промяната”.
Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов отправи остри критики към медиите и депутатите за рушенето на имиджа на България.
Късно се сетихте, колеги, посече всички Рашидов.
“Ние се забавляваме повече със себе си, отколкото да говорим за Шенген. 2 - 3 г.
ние самите се самобичуваме, говорейки за корупция
От сутрин до вечер нашите медии говорят за убийства, кражби, катастрофи, за граница. 50 бежанци създават чувството, че у нас едва ли не тече. Малко е късничко”, ядоса се той. И бе категоричен, че не заслужаваме унижение.
“Преди няколко години трябваше да се обединим и да работим заедно. Следващият влак може би. Шанса го изгубихме, защото закъсняхме”, каза шефът на НС.
От “Продължаваме промяната” поискаха и изслушване на служебния премиер Гълъб Донев.
“България заслужава да бъде част от Шенген.
Българите не са втора категория европейци
Номинално, ние сме покрили всички изисквания да бъдем част от Шенген", заяви Кирил Петков във фейсбук. И отново повтори, че една от причините да не бъдем допуснати, е Капитан Андреево. Залъгването на г-н Борисов пред европейските партньори беше само номинално, те не му вярваха”, каза Петков. И призова да се приеамат законите по плана за възстановяване.
Ние побързахме да се разсърдим, забравихме изкуството на дипломацията, забравихме изкуството за създаване на доверие. Тoва пък заяви в декларация от парламентарната трибуна Даниел Лорер от “Продължаваме промяната” в коментар за отказа на Нидерландия да ни подкрепи за Шенген.
“Познавам далеч по-добри шарлатани и съм виждал далеч по-силни лъжи, които са хващали някакъв дикиш. Тази теза е обидна за цялото българско общество. Хартиената бюлетина няма нищо общо с Шенген и никога не е поставяна като условие”, обяви Тома Биков, който прочете декларация на ГЕРБ от трибуната.
Според него проблемът с влизането ни в Шенген не би трябвало да разделя политическия елит, а да го обединява. Но обвини правителството на Кирил Петков, че е сринало доверието в България. “Вашият министър-председател се държа неадекватно 7-8 месеца и България заприлича на Кирил Петков. А тогава никой не ѝ вярва. Човек, който има въображаем приятел, с когото е говорил преди 2-3 дни и е лобирал страната ни да бъде приета в Шенген”, продължи той атаката към ПП.
Българската еврейска общност: Не ни спирайте!
Българската еврейска общност се обърна към посланиците у нас на Австрия и Нидерландия с отворено писмо, с което подчерта желанието си България да бъде третирана като равноправен член на евро-атлантическото семейство.
От организацията “Шалом” и още 3 други - Централния израилтянски духовен съвет, Американския еврейски комитет в София и Федерацията на ционистите в България, призоваха двете правителства да преразгледат позициите си за присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Ние - организациите, представляващи българските евреи, сме изненадани, че Австрия и Кралство Нидерландия възпрепятстват присъединяването на България независимо от факта, че Европейският парламент, както и голямата част от държавите - членки на Европейския съюз, гласуваха за присъединяването на България към шенгенското пространство”, написаха още те. “Считаме за наш дълг да призовем вашите правителства да преразгледат позиците си... Вярваме, че обединена Европа почива на принципите на взаимното сътрудничество, солидарност и взаимна подкрепа. Само така най-добре могат да бъдат гарантирани сигурността и бъдещето на гражданите на ЕС, завършва отвореното писмо.