
Очаква се Нидерландия и Австрия да гласуват против приемането на България и Румъния
Съветът на ЕС обсъжда и гласува в Брюксел дали да приеме кандидатурите на България, Румъния и Хърватия за присъединяване към шенгенското пространство. Решението трябва да бъде взето с абсолютното мнозинство на всички 26 настоящи членове на зоната за безгранични проверки.
Очаква се Нидерландия и Австрия да гласуват против присъединяването на България, което ще възпрепятства и съседна Румъния. Двете кандидатури не бяха разделени, въпреки че подобен вариант се обсъждаше през последните седмици. По всичко личи, че членството на Хърватия - страна, присъединила се към ЕС след България и Румъния, ще бъде одобрено.
На заседанието на най-високо европейско ниво България е представлявана от вицепремиера и вътрешен министър Иван Демерджиев.
Съветът на ЕС е „гласът“ на правителствата на страните членки. Той приема законите на блока и координира съвместните политики. Шенгенската зона пък е пакт между страните членки за премахване на граничните проверки при пътувания на граждани между техните територии. Създаването й се счита за едно от най-големите постижения на европейската интеграция.
От 18 октомври България и Румъния имат недвусмислената подкрепа на Европейската комисия и на Европейския парламент, който от 2011 г. насам е изготвил 5 резолюции, за да притисне върховния орган да приеме двете страни в безграничната зона.
София и Букурещ поканиха доброволно мисия от експерти да ги посети, за да направи допълнителна оценка на критериите за присъединяване. Такава беше извършвана през октомври. Последва още една през ноември. И двете заключиха, че страните покриват критериите на Шенген и не трябва да бъдат разделяни от европейските си партньори.
Изпълнителната власт на ЕС многократно потвърди, че “кандидатите са изпълнили всички технически условия”.
Евродепутатите изтълкуваха скорошната закана на нидерландското правителство да блокира приемането на България в Шенген като дискриминационна политика. Въпреки зачестилите дискусии между София и Хага, изглежда, властите не успяха да се споразумеят, което прави шансовете на България за членство в Шенген минимални на този етап.