
Ледниците на Земята се топят с тревожна скорост и летецът Гарет Фишър е превърнал в своя мисия това да ги снима, преди да изчезнат, предаде Асошиейтед прес.
Парчета лед плуват в млечносини води. Облаци се носят и скриват внушителни планински върхове. Колкото по-близо се спускате към повърхността, толкова повече водата бучи - и толкова по-силно е "пукането" на леда, а парчетата падат от ръкава на най-големия ледник в Европа.
Пейзажът е огромен. Целият свят изглежда, че лежи пред вас. На този фон самолетът, превозващ човека, който преследва ледници, изглежда почти като играчка.
"Няма никой", чуди се мъжът, който е роден в Ню Йорк. "Въздухът е практически празен".
Това е площадката на Гарет Фишър - и, както бързо става ясно, е делото на живота му.
Той пътува по света, наблюдавайки го отвисоко, седнал в малкия си синьо-бял самолет "Супер кюб". На борда Гарет Фишър съчетава двете си дългогодишни страсти - фотографията и полетите - в стремежа си да документира всеки останал ледник на Земята.
41-годишният Фишър прави това "защото ги обича".
Но и заради по-сериозни неща. Защото климатичният часовник тиктака, а ледниците на планетата се топят. А Фишър е убеден, че документирането, архивирането, запомнянето са необходими. Защото в крайна сметка нищо не е вечно - дори древните ледници.
Те не са статични. В свят, който става все по-топъл, ледниците стават все по-малки, предаде БТА.
"След 100 или 200 години повечето от тях ще изчезнат или ще бъдат доста ограничени", казва Гарет Фишър. "Това е предната линия на изменението на климата. Първата индикация, че губим нещо."
Данни на Европейската агенция по околна среда показват, че Алпите например са загубили около половината от обема си от 1900 г. Най-очевидното ускоряване на топенето им се случва от 1980 г. Очаква се отстъплението на ледниците да продължи и в бъдеще.
Прогнозите на агенцията показват, че до 2100 г. обемът на европейските ледници ще продължи да намалява с между 22 процента и 84 процента - и това е при умерен сценарий. Други модели обаче предполагат, че до 89 на сто от тях могат да бъдат загубени.
"Имаме данни от наблюдения на малки ледници в населени райони, особено в Алпите, Норвегия и Нова Зеландия", казва Родерик ван де Вал, експерт по ледниците в Утрехтския университет в Нидерландия. Според него те показват, че ледниците се оттеглят все повече. "Това е следствие от изменението на климата".
Бавното им изчезване, разбира се, е сериозен проблем. Покачването на морското равнище с около 15 сантиметра по целия свят през миналия век се дължи до голяма степен на топенето на ледниците.
Това кара този тиктакащ часовник да работи, както и задейства Гарет Фишър.
Много ледници са отдалечени и трудни за достигане или документиране - освен чрез сателит или по въздух, което прави малкият "Супер кюб" идеалното превозно средство за това фотографско пътешествие. Създаден е да се справя с бурните ветрове и опасни среди, необходими за работата му.
Защо да рискува? Гарет Фишър вярва, че сателитните изображения никога няма да уловят ледниците ефективно - нито естетически, нито научно.
Той обикаля много: САЩ, Испания, Норвегия... и рядко спира.
Досега Фишър плащал за страстта си със собствените си пари, но това не е евтино. Той изчерпва средствата си и търси поддръжници.